Minister Gajdoš odovzdal vojakom do užívania prvé lietadlo Spartan

Prvé z dvoch nových lietadiel Spartan vojakom slávnostne odovzdal v priestoroch Dopravného krídla gen. M. R. Štefánika v Kuchyni minister obrany Peter Gajdoš.

31.10.2017 13:21
ARMÁDA: Prvé lietadlo Spartan Foto: ,
Pohľad na prvé z dvoch lietadiel Spartan, ktoré minister obrany SR slávnostne odovzdal do užívania vojakom v priestoroch Dopravného krídla generála M. R. Štefánika v Kuchyni.
debata (8)

„Chcem zaželať našim pilotom veľa šťastných letových hodín. Verím, že nová moderná technika bude pre nich zároveň aj motiváciou pre ešte kvalitnejšie plnenie úloh,“ zdôraznil minister Gajdoš. Dodal, že lietadlo bude slúžiť nielen pre potreby vojakov, ale v rámci domáceho krízového manažmentu. Nový Spartan C-27J prepraví okrem trojčlennej posádky 46 profesionálnych vojakov. Bude možné využívať ho aj na prepravu ranených a materiálu pre potreby zásobovania či na hasenie požiaru. Informácie poskytla hovorkyňa MO SR Danka Capáková.

Toto lietadlo mali mať vojaci k dispozícii už minulý rok. O výške možnej sankcie za oneskorenú dodávku lietadla bude rezort informovať až po dodaní druhého lietadla, ktoré by malo byť dodané na budúci rok.

„Spôsobilosť prepravovať vojakov a materiál vzdušnou cestou je jednou z hlavných charakteristických rysov modernej armády. Som veľmi rád, že sa k nim opätovne pridávame, keďže túto spôsobilosť sme po vyradení lietadiel typu AN na čas stratili. Verím, že toto lietadlo bude vždy dobre pripravené a flexibilné plniť aktuálne požiadavky,“ vyhlásil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim.

Hrnko: Lietadlo je významný krok

Podľa predsedu Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Antona Hrnka ide o jeden z významných krokov pre naplnenie cieľa, aby Slovensko malo malé, dobre vyzbrojené a vycvičené a nasaditeľné ozbrojené sily. „Z hľadiska nasaditeľnosti je toto lietadlo významným krokom. Treba však pokračovať aj vo vyzbrojovaní základnej časti našich ozbrojených síl, ktorou sú pozemné sily,“ dodal.

Obstaranie dvoch dopravných lietadiel Spartan C-27 J sa datuje ešte do roku 2008, keď bol dodávateľ vybraný v rámci verejnej obchodnej súťaže. Zmluva o dodávke však bola reálne podpísaná až v roku 2014. Súčasťou kontraktu je tiež päťročná logistická podpora. Cena za jedno lietadlo bola dohodnutá na 34,5 milióna eur. Ďalších 25 miliónov eur má stáť podpora a výcvik, pričom má ísť o päťročnú logistickú podporu.

Vzdušné sily majú od júna k dispozícii dva nové americké vrtuľníky UH-60M Black Hawk, ktoré v prvom rade slúžia na výcvik pilotov. Ďalšie dva vrtuľníky prídu na Slovensko na budúci rok a päť vrtuľníkov z tohto kontraktu, ktorý uzavrelo v roku 2015 ešte predchádzajúce vedenie ministerstva obrany, bude dodaných v roku 2019.

V prípade Vzdušných síl sa momentálne diskutuje aj o obmene stíhačiek. Ministerstvo obrany sa chce v súčasnosti sústrediť predovšetkým na modernizáciu pozemných síl, kde sa chystá nákup novej kolesovej techniky.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #obrana #Peter Gajdoš
Flowers