Politik z SaS mal ponuku na zabezpečenie voličských hlasov, tri eurá za kus

Okresný predseda SaS v Bardejove Milan Vrabeľ uvádza, že ho oslovil neznámy muž a ponúkol mu pomoc pri volebnej kampani do VÚC.

01.11.2017 15:22 , aktualizované: 15:37
debata (33)

Ponúkol pomoc pri volebnej kampani a sľúbil, že zabezpečí voličské hlasy v šiestich rómskych osadách v Bardejovskom okrese. Okresný predseda SaS v Bardejove Milan Vrabeľ na tlačovej konferencii v Bratislave tvrdil, že pred niekoľkými týždňami ho oslovil neznámy muž a ponúkol mu pomoc v novembrových voľbách do samosprávnych krajov.

Vrabeľ tvrdí, že až počas stretnutia mu človek povedal bližšiu informáciu o tom, ako si to predstavuje. Garanciou bolo, že hlasy zabezpečí v prospech tých kandidátov, ktorí ich zaplatia.

„Dostal som aj zoznam s konkrétnym počtom hlasov v jednotlivých osadách a finálny súčet týchto hlasov. Za jeden hlas mala byť suma tri eurá,“ pokračoval Vrabeľ s tým, že osoba, ktorá zabezpečovala tieto hlasy, prezentovala, že vie spolu zabezpečiť spolu 2 600 hlasov. Na mandát krajského poslanca v okrese Bardejov treba podľa Vrabeľa okolo tritisíc hlasov.

Na kupovanie hlasov upozornil aj Pollák

O tomto prípade predseda SaS v Bardejove vypovedal pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Košiciach. Ako uviedol, jednu osobu, ktorá ponúkala hlasy, v utorok zatkli. Ďalšie informácie Vrabeľ pre pokračujúce vyšetrovanie nechcel hovoriť.

Hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl potvrdil, že Národná kriminálna agentúra robí viac prípadov volebnej korupcie, ku ktorým sa pre súčasné procesné úkony bližšie vyjadrovať nebudú. „Informácie k týmto prípadom poskytneme až po skončení volieb," zhrnul.

Na nakupovanie hlasov v rómskych osadách v pondelok na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR upozornil aj bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý chce týmto prípadom zabrániť. Vyzýva ľudí, aby sa prihlásili a vypovedali o tom, čo sa v osadách pred voľbami deje. Ľudí chce motivovať, aby povedali, že v nejakej lokalite bol politik a kupoval hlasy.

Dostal som aj zoznam s konkrétnym počtom hlasov v jednotlivých osadách a finálny súčet týchto hlasov. Za jeden hlas mala byť suma tri eurá.
okresný predseda SaS v Bardejove Milan Vrabeľ

Odvážnych odmenia prácou

Tí odvážni, ktorí sa rozhodnú usvedčiť politikov, budú odmenení prácou. „Prvým desiatim ľuďom, ktorí vypovedajú, nájdem prácu minimálne na rok a minimálne za 500 eur v čistom,“ oznámil v pondelok novinárom. Kontaktovať možno telefónne číslo +421 910 222 6­72. Podľa neho linku však môžu ľudia zneužívať. Všetky informácie, ktoré dostanú, oznámia polícii a nahlásené prípady budú ďalej vyšetrovať.

Voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 4. novembra. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #kupovanie hlasov #voľby do VÚC #voľby do VÚC 2017 #SASKA