Fico je po porážke v župných voľbách nespokojný so svojimi ľuďmi

Na pondeľňajšej Koaličnej rade lídri koaličných strán hovorili aj o tom, že platy zákonodarcov a členov vlády by mali zostať zmrazené aj na budúci rok.

06.11.2017 14:53 , aktualizované: 15:31
fico, stromček Foto: ,
Premiér Robert Fico (vľavo) a štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Viktor Stromček počas tlačovej konferencie po stretnutí so zástupcami petičných výborov za urýchlenie dostavby diaľníc D1 a D3 v regiónoch Liptova a Kysúc.
debata (254)

Premiér Robert Fico (Smer) je odhodlaný pokračovať aj po prehre jeho strany v regionálnych voľbách. Vyjadril to v pondelok pred koaličnými partnermi na rokovaní Koaličnej rady. Zároveň však neskrýval nespokojnosť s ľuďmi v jeho okolí a s regionálnymi štruktúrami.

Smer v sobotňajších voľbách neuspel, prišiel o funkcie predsedov samosprávnych krajov v Žiline, Košiciach a Prešove. Aj keď získal najväčší počet regionálnych poslancov zo všetkých kandidujúcich strán, je ich výrazne menej ako mal v uplynulom volebnom období.

Podmanický: Problém strany sú viacerí funkcionári

V Smere si podľa žilinského krajského predsedu Jána Podmanického musia nastoliť otázku, prečo napriek tomu, že Robert Fico je úspešný a talentovaný politik, ktorý nemá na Slovensku alternatívu, si Smer nedokázal udržať pozície.

„Zdá sa, že problém nie je vo Ficovi, ale vo viacerých funkcionároch strany, ktorí miesto získavania bodov Smer oslabujú. Ak chceme využiť obrovský potenciál vo Ficovi, musíme prikročiť k personálnym zmenám na všetkých úrovniach,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA Podmanický.

Neuspeli Blanár ani Raši

V sobotňajších voľbách v Žilinskom kraji neuspel v súboji o post predsedu samosprávneho kraja kandidát Smeru Juraj Blanár. „Kandidoval som za poslanca regionálneho parlamentu vo volebnom obvode Čadca, kde Blanára volila drvivá väčšina ľudí. Som presvedčený, že neúspechy niektorých kandidátov neboli spôsobené ich zlyhaním, ale niektorých iných funkcionárov v Smere. Mali by sme si v pokoji vyhodnotiť, čo bol hlavný problém,“ uviedol Podmanický s tým, že ak vedenie strany usúdi, že on nesie zodpovednosť za výsledok v kraji, ponúkne funkciu krajského predsedu.

V sobotu neuspel v Košiciach vo voľbách Richard Raši, ktorý je aj krajským predsedom strany. „Myslím, že moju prehru spôsobila súhra viacerých faktorov: mobilizácia voličov protikandidáta, voľba proti strane Smer – SD a rolu zohrali aj košické témy, napríklad dopravné obmedzenia, hlučnosť a prašnosť počas modernizácie električkových tratí, ale aj zavedenie rezidentského parkovania,“ povedal Raši.

V súvislosti s jeho pozíciou predsedu krajskej organizácie strany Smer-SD v Košickom kraji Raši povedal, že pokiaľ vedenie strany vyhodnotí jeho zodpovednosť, je pripravený odstúpiť.

Od roku 2011 sú platy zmrazené

Na Koaličnej rade na úrade vlády lídri koaličných strán Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) hovorili aj o tom, že platy zákonodarcov a členov vlády by mali zostať zmrazené aj na budúci rok. Agentúre SITA to potvrdili z Mosta-Híd a tiež aj predseda parlamentu Danko. Od roku 2011 sa platy nemenili pre každoročné zmrazovanie. Pred rokom premiér Fico hovoril o tom, že zmrazenie platov by malo priniesť tento rok úsporu 3,5 mil. eur.

Vlani návrh zmrazovania platov poslanci parlamentu prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní a podobne by to malo byť aj v tomto roku, poslancov čaká posledná tohtoročná schôdza parlamentu koncom novembra. Platy mali doteraz zmrazené prezident, členovia vlády, poslanci, predseda a podpredsedovia kontrolného úradu, verejný ochranca práv či šéf Národného bezpečnostného ú­radu.

Zmrazovanie sa netýkalo sudcov Ústavného súdu SR, ostatných sudcov, predsedníčky Súdnej rady SR ani generálneho prokurátora či ostatných prokurátorov. V tejto podobe by to malo zostať aj budúci rok.

Poslanci NR SR majú v súčasnosti plat 1961 eur v hrubom, k čomu im prináležia paušálne náhrady. Ak sú zákonodarcovia z Bratislavského kraja, patrí im 1 385 eur, ak sú z ostatných krajov, patrí im v náhradách 1 615 eur. Predseda parlamentu, jeho podpredsedovia a šéfovia a podpredsedovia výborov NR SR dostávajú navyše funkčné príplatky. Plat prezidenta SR je vo výške štvornásobku platu poslanca a plat predstaviteľa vlády je vo výške 1,5 násobku platu poslanca, ktorý je znížený o päť percent.

254 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #Koaličná rada #voľby do VÚC