Matovič: Ministerstvo vnútra musí štátu na pokutách zaplatiť 25 miliónov eur

Dôvodom sú chyby vo viacerých ministerstvom organizovaných verejných obstarávaniach.

14.11.2017 16:47
debata (110)

Viac ako 25 miliónov eur musí štátu na pokutách splácať ministerstvo vnútra. Ako na brífingu uviedol poslanec NR SR a líder hnutia OĽANO Igor Matovič, dôvodom je, že Úrad pre verejné obstarávanie našiel chyby vo viacerých ministerstvom organizovaných verejných obstarávaniach. Celková hodnota obstarávaní, za priebeh ktorých boli rezortu vnútra vyrubené pokuty, je podľa OĽANO 340 miliónov eur.

Podľa Matoviča sa na väčšine obstarávaní zúčastnili „kamaráti ministra Kaliňáka“. „Keď sa tam náhodou priplietol niekto, kto nebol dohodnutý, vylúčili ho," povedal Matovič s tým, že štát začal konať na základe tlaku Európskej komisie. Väčšina verejných obstarávaní sa podľa Matoviča týkala projektov informatizácie, ale boli medzi nimi napríklad aj protipovodňové opatrenia alebo zabezpečenie vybavenia pre Nemocnicu sv. Michala.

Podpísaním dohôd o splátkach sa podľa Matoviča minister vnútra Robert Kaliňák priznal k spáchaniu trestného činu. „Pýtam sa Národnej kriminálnej agentúry, ako je možné, že tento človek ešte chodí po slobode,“ vyhlásil Matovič. Dodal, že tak, ako v prípade nástenkového tendra, kde boli neprávoplatne odsúdení dvaja exministri výstavby, za dianie na ministerstvách zodpovedajú štatutári, teda minister.

Podľa poslanca NR SR za OĽANO Jána Marosza je prešľapov ministra vnútra už veľa a len predseda vlády Robert Fico to nechce vidieť. „Žiadame, aby všetky pokuty boli splácané z osobného účtu ministra Kaliňáka,“ dodal.

110 debata chyba
Viac na túto tému: #pokuta #ministerstvo vnútra #obstarávanie #OĽaNO #verejné obstarávanie #Igor Matovič