Andrej Danko ako prvý Slovák vystúpil v ruskej Štátnej dume

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko dnes popoludní vystúpil s prejavom v pléne Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie (FZ RF).

15.11.2017 08:56, aktualizované: 18:22
Andrej Danko Foto: ,
Predseda SNS Andrej Danko
324

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko dnes popoludní vystúpil s prejavom v pléne Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie (FZ RF). Išlo pritom o historický okamih, keďže doteraz na pôde Štátnej dumy nevystúpil žiaden zo slovenských politikov. Táto iniciatíva vzišla zo strany predsedu Štátnej dumy FZ RF Vjačeslava Viktoroviča Volodina na bilaterálnom rokovaní v Moskve. Ako informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR, Andrej Danko v prejave okrem iného vyzdvihol dohodnuté ďalšie spoločné kroky. Spomenul napríklad vytvorenie spoločnej komisie, ktorej úlohou bude prehlbovanie hospodárskych vzťahov medzi našimi krajinami alebo nové možnosti pre našich študentov či posilnenie výučby ruského jazyka na našich školách.

„Sme Slovania, naša kultúra, história, ale aj vnímanie okolia sú prepojené a blízke. Rozumieme si, veríme si. Nemôžeme to však brať ako samozrejmosť, musíme si vážiť to, čo sme dostali darom a rozvíjať spoločne náš slovanský svet. V celosvetovom meradle je to výnimočné zoskupenie, ktoré sa nevytvorilo náhodou. Sme spoločne jeho súčasťou. Tento pocit príslušnosti nám pomáhal prekonávať aj zložité úseky našich národných dejín. Nespájala nás iba umelá ideológia, ako sme si mysleli. Bola to naša slovanská podstata, naša história, naši predkovia,“ povedal v prejave predseda Národnej rady SR.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko odcestoval v nedeľu spolu s delegáciou na oficiálnu návštevu Ruskej federácie. V rámci pracovného programu sa stretol s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Vjačeslavom Volodinom, predsedníčkou Rady federácie Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Valentinou Matvijenko, ako aj so svetovým šachovým veľmajstrom a súčasným podpredsedom Výboru pre medzinárodné vzťahy Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Anatolijom Karpovom. Parlamentná delegácia je na oficiálnej ceste po desiatich rokoch.

SaS odporúča zahraničné cesty Andreja Danka obmedziť na minimum

Strana Sloboda a solidarita odporúča vládnej koalícii, aby zahraničné cesty predsedu parlamentu Andreja Danka obmedzila na minimum. „Submisívne postoje, ktoré Andrej Danko predviedol na návšteve Ruska, nám, žiaľ, pripomínajú vazalský slogan československých komunistov So Sovietskym zväzom na večné časy a nikdy inak,“ uvádza sa vo vyhlásení liberálov s tým, že názory vyjadrené predsedom parlamentu sú v priamom protiklade s deklaráciou ústavných činiteľov o proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenskej republiky. „Dankove výroky, adresované ruským partnerom, že ‚chápeme vás ako priateľa a dostali sme dar od boha rozvíjať náš slovanský svet‘ dokazujú, že jeho vedomie je na úrovni naivného panslavizmu S9. storočia a je celkom mimo reality,“ konštatuje SaS.

Liberáli pripomínajú, že predseda parlamentu je ústavný činiteľ. „Nezastupuje len svoju pomýlenú myseľ a SNS, ale všetkých občanov Slovenskej republiky. Je povinný držať sa oficiálnej línie slovenskej zahraničnej politiky a vlastných záväzkov, ktoré v tejto oblasti dobrovoľne prijal,“ uzatvára vyhlásenie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
324 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Andrej Danko