Bastrnák: Žiadne povinné poplatky u lekárov sa nezavádzajú

Opozícia vyvolala podľa poslanca strany Most - Híd Tibora Bastrnáka neopodstatnenú hystériu pre pozmeňujúci návrh.

23.11.2017 13:42
MOST-HÍD: TB Bélu Bugára Foto: ,
Poslanec NR SR a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák a predseda strany Most-Híd Béla Bugár počas TB strany Most-Híd.
debata (3)

Žiadne povinné poplatky u lekárov sa nezavádzajú. Ubezpečil na brífingu poslanec a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Tibor Bastrnák (Most-Híd). Poslanec na rokovaní zdravotníckeho výboru predložil pozmeňujúci návrh, ktorým sa zavádzajú doplnkové ordinačné hodiny, to sa však nepáčilo časti opozície. „Opozícia vyvolala neopodstatnenú hystériu kvôli tomuto pozmeňujúcemu návrhu,“ povedal.

„Ako pravicovo rozmýšľajúci politik som dosť deprimovaný a znechutený z toho, čo sa tu deje v národnej rade. Koalícia prišla s rôznymi návrhmi na utorňajší výbor. Vtedy opozícia namietala, že je veľa pozmeňujúcich návrhov, ktoré dostali na poslednú chvíľu. Bola to pravda, uznali sme to,“ objasnil poslanec.

Opozícia podľa Bastrnáka začala strašiť ľudí

Zároveň dodal, že pracovný materiál rozdali poslancom, aby mohli o ňom na budúci týždeň na výbore diskutovať. Opozícia namiesto diskusie podľa Bastrnáka zvolávala tlačové konferencie a začala strašiť ľudí. „Kľudne môžem povedať aj to, že klamali občanov Slovenskej republiky,“ vyhlásil poslanec.

Pozmeňujúci návrh sa nepozdáva časti opozície. Ako vysvetlil poslanec za hnutie OĽaNO a tieňový minister zdravotníctva Marek Krajčí, pozmeňujúci návrh umožňuje pacientom objednať sa k špecialistovi na presný čas za priamu úhradu. „Lekár môže až 30 % z času svojich ordinačných hodín vyhradiť pre takýchto záujemcov. Takto ťažko chorí pacienti a pacienti s podozrením na malignitu, ktorí budú pociťovať potrebu riešiť svoj ťažký stav rýchlo, budú nútení objednať sa na vyšetrenie, za ktoré bude od nich špecialista inkasovať priamu platbu,“ objasnil.

Drucker: O žiadnych poplatkoch nemôže byť reč

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker povedal v stredu po rokovaní vlády, že o žiadnych poplatkoch nemôže byť reč. „Doplnkové ordinačné hodiny som ja predstavil dávno predtým. My dlhodobo hovoríme, že ak je tu verejné zdravotné poistenie a má garantovať istú dostupnosť a rozsah zdravotnej starostlivosti, tak v rámci už uhradených odvodov to má byť bezplatné,“ dodal.

Drucker tiež argumentuje tým, že ministerstvo garantovalo minimálny počet ordinačných hodín, počas ktorých musí byť poskytovaná zdravotná starostlivosť bezplatne. „Nikto nemusí platiť ani jedno euro na to, aby sa dostal k zdravotnej starostlivosti,“ ubezpečil minister. Drucker vôbec nerozumie podľa neho populistickému naháňaniu politických bodov, pričom spomínané vyjadrenia opozície odmieta a považuje ich za zavádzanie ľudí.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Most-Híd #poplatky u lekárov #Tibor Bastrnák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy