Výbor súhlasil s doplnkovými ordinačnými hodinami, najvyšší príplatok by mal byť 30 eur

28.11.2017 12:15, aktualizované: 14:13
Tomáš Drucker
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vysvetlil novinárom pozmeňujúci návrh o doplnkových ordinačných hodinách. Autor: ,

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo schválil pozmeňujúci návrh poslanca Tibora Bastrnáka (Most-Híd), ktorým sa zavádzajú doplnkové ordinačné hodiny. Ako vysvetlil novinárom minister zdravotníctva Tomáš Drucker, doplnkové ordinačné hodiny znamenajú, že ak lekár alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splní podmienky ustanovené zákonom, to znamená, musí minimálne poskytovať špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu 30 hodín, všeobecnú 35 hodín týždenne, môže si zriadiť doplnkové ordinačné hodiny v časoch na to presne určených. Doplnkové ordinačné hodiny budú dobrovoľné.

Ako pokračoval šéf rezortu, musia byť schválené vyšším územným celkom. Doplnkové ordinačné hodiny môžu byť v rozsahu maximálne 30 % riadnych ordinačných hodín, taktiež maximálne môže lekár vyšetriť 30 % pacientov, z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí. Podľa pozmeňujúceho návrhu by maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách mala byť 30 eur. Na minulotýždňovom rokovaní výboru sa pôvodne navrhovalo 50 eur. Minister odmieta, že ide o poplatok. „Ide o ochranný limit pri priamej úhrade pacienta podľa zverejneného cenníka,“ vysvetlil Drucker. Pozmeňujúci návrh taktiež zavádza povinnosť pre špecialistov prijať pacientov do 20 dní od objednania.

Prezident ASL: 3O eur je málo

Prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) Marián Šóth po výbore skonštatoval, že úhrada vo výške 30 eur je málo. „Sme trochu prekvapení, že takéto pozmeňujúce návrhy tu teraz vznikli, pretože pôvodný návrh bol 50 eur a bez objednávania cez elektronický systém,“ povedal. Prezident ASL upozornil, že do spomínaných 30 eur sa nezmestia výkony, ktoré sú s veľkým objemom inštrumentária alebo kde treba veľký objem zdravotnej starostlivosti.

Opoziční poslanci z rokovania výboru odišli

Opoziční poslanci odišli z rokovania parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Dôvodom je viac ako 50 strán pozmeňujúcich návrhov k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktoré dostali poslanci na rokovaní výboru. Už v minulosti totiž apelovali na predsedu výboru Štefana Zelníka (SNS), aby pozmeňujúce návrhy mali v predstihu. „Niekoľkokrát sme žiadali, aby sa toto nedialo,“ povedala novinárom poslankyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Cigániková.

Krajčí: Ide o pokrytectvo

Opozícia na výbore navrhla stiahnutie novely, výbor s tým však nesúhlasil. „Chceli sme, aby sa to stiahlo, aby sa o tom rokovalo na ďalšej schôdzi. Toto nám bolo s úsmevom a s pohodou zamietnuté, kolegovia z koalície nás k tomu evidentne nepotrebujú a rokujú ďalej,“ dodala Cigániková.

Podľa poslanca hnutia OĽaNO Mareka Krajčího ide o pokrytectvo. „Oni tvrdili, že nám stiahli tie pozmeňováky z minulej schôdze, aby sme sa týždeň mohli na ne pripravovať a čo urobili dnes? Sme čakali trištvrte hodinu, aby oni tie pozmeňováky tu na kolene dorábali, vytlačili ich a doniesli nám ich opäť celé zmenené ,“ upozornil Krajčí. Iná možnosť podľa neho nebola, len na protest odísť.

Zákon, ktorý už presúvali

Poslankyňa Zuzana Šebová (hnutie Sme rodina) upozornila, že ide o dôležitý zákon, preto bol z minulej schôdze presunutý. „My sme si spravili domácu úlohu, aby sme vedeli za čo zahlasujeme, za čo nezahlasujeme. Po trištvrte hodine čakania na výbore nám dali na stôl v podstate všetky tie, ktoré nám dali predtým, ale zmenené v novej forme a jednoducho my sa nemôžeme rozhodnúť zo sekundy na sekundu,“ povedala.

Podľa poslanca OĽaNO a člena výboru Alana Suchánka by mal byť zdravotnícky výbor pracovnou skupinou. „Tu sa zrazu predloží návrh, mení sa celá filozofia slovenského ambulantného sektora,“ dodal.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti, o ktorej by mal parlament diskutovať v druhom čítaní, upravuje viacero oblastí, okrem iného obhliadky mŕtvych, úpravy urgentných príjmov, či zavedenie doplnkových ordinačných hodín, ale aj zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa.

Ako povedal novinárom po rokovaní výboru jeho predseda Štefan Zelník, krok opozície vníma ako teatrálne vystúpenie. „Na 90 percent to boli tie isté pozmeňovacie návrhy, ktoré boli pred týždňom, takže nebol absolútne dôvod. Mohli povedať, že s týmito a týmito počkajme, o ostatných rokujeme,“ povedal Zelník. Predseda výboru poznamenal, že sa vždy snažil udržiavať atmosféru na výbore takú, aby bolo čo najmenej politiky. Opozícia sa podľa neho potrebovala vidieť pred kamerami.

#zdravotníctvo #pozmeňujúci návrh #parlamentný zdravotnícky výbor #NR SR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Levanduľa by Prairie Charm

Kytica Levanduľa by Prairie Charm

59,99
Grande červené ruže

Grande červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk