Jankovská doručila rozhodnutie o stiahnutí kandidatúry na člena súdnej rady

Štátna tajomníčka Monika Jankovská doručila do parlamentu rozhodnutie stiahnuť súhlas so svojou kandidatúrou na člena súdnej rady a zároveň toto rozhodnutie oznámila predsedovi Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbertovi Madejovi (Smer), ktorý jej kandidatúru predkladal.

05.12.2017 10:34
statna tajomnicka Monika Jankovska Foto: ,
Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská
debata

Jankovskej kandidatúra rozdeľovala koalíciu, nesúhlasila s ňou ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Tá chce vidieť v rade v súlade s programovým vyhlásením vlády iných nominantov zo strany vlády a parlamentu ako sudcov. Jankovská je sudkyňa s prerušeným výkonom funkcie.

Ako vysvetlila Monika Jankovská novinárom, posledné týždne je veľká politizácia jej kandidatúry, čo je v rozpore s jej doterajším profesionálnym pôsobením. Kandidatúra nebola podľa jej názoru v rozpore so zákonom.

Splnila všetky podmienky ako kandidátka a videla v takomto postupe prepojenie medzi výkonnou mocou a súdnou radou. Jej kandidatúra nebola podľa nej v rozpore s programovým vyhlásením vlády, a to aj preto, že výkon funkcie sudcu ma prerušený. Vo funkcii štátnej tajomníčky Jankovská zostáva. Zdôraznila, že nemá žiaden konflikt s ministerkou Žitňanskou. „Nemusíme mať ale na všetky veci rovnaký názor,“ dodala.

Róbert Madej zdôraznil, že si veľmi váži Jankovskej rozhodnutie, aj keď podľa neho dôvody na takýto krok nie sú. Ocenil, že chcela upokojiť situáciu. Jankovskej krok označil ako prejav ústretovosti. Táto téma sa podľa neho neprimerane politizuje. Nechcel predbiehať ďalší postup koalície v tejto otázke. Na pôde parlamentu sa musí uskutočniť voľba člena súdnej rady, keďže v nej zostal ešte jeden kandidát.

debata chyba
Viac na túto tému: #kandidatúra #Súdna rada #Monika Jankovská