Pojednávanie v kauze platinové sitká odročili na piatok

Kauza platinové sitká sa neuzavrela. Jeden z obžalovaných Ján K. skončil v nemocnici, a tak súd odročil pojednávanie do piatka.

05.12.2017 14:43
debata (5)

Tak súd, ako aj obhajca Peter Filip sa pokúsia do tohto termínu preveriť objektívny zdravotný stav obžalovaného a prognózu jeho ďalšieho zdravotného stavu.

Na základe týchto informácii potom súd rozhodne aj o návrhu prokurátora vylúčiť tohto obžalovaného na samostatné konanie. Filip pre médiá uviedol, že v tomto prípade určite nejde o prieťahy. Klient je hospitalizovaný z objektívnych dôvodov, má zdravotné problémy. „Ide o úrazovú vec, ktorá má súvis s predchádzajúcimi problémami so zdravotným stavom,“ dodal na vysvetlenie.

Pojednávanie zrušili

V kauze pre štát nevýhodného predaja platinových sít boli v utorok na programe záverečné reči, tie sa očakávali už na troch predchádzajúcich pojednávaniach. Naposledy, začiatkom novembra, museli budovu Justičného paláca, v ktorej sídlia okresný aj krajský súd, v čase pojednávania evakuovať pre bombovú hrozbu.

Členovia senátu sa po porade pred budovou súdu rozhodli vytýčené pojednávanie zrušiť. Prednes záverečných rečí sa očakával aj na dvoch predchádzajúcich pojednávaniach na prelome septembra a októbra. V jednom prípade bol advokát jedného z obžalovaných práceneschopný pre zlomenú ruku, v druhom prípade si súdom stanovený náhradný obhajca nestihol naštudovať spis.

V tomto prípade čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a exriaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K. Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je zároveň obžalovaný aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali. Vinu všetci traja obžalovaní odmietajú.

Príliš lacné

Podľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Naopak, namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo. Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur.

K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia. Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eura.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #platinové sitká