Kauza platinové sitká pokračuje až v novom roku

08.12.2017 15:30

Kauza pre štát nevýhodného predaja platinových sít bude na Okresnom súde Bratislava I pokračovať až po novom roku. Súd pojednávanie odročil na 19. januára, aby zistil podrobností o zdravotnom stave jedného z obžalovaných, konkrétne Jána K, ktorý je hospitalizovaný v Trenčíne.

Súd následne zváži návrh prokurátora vylúčiť Jána K. na samostatné konanie. Jeho advokát na súde uviedol, že Ján K. je hospitalizovaný „v dôsledku skôr utrpeného zranenia“ a podľa ošetrujúceho lekára údajne momentálne nie je možné určiť prognózu vývoja jeho zdravotného stavu.

Prokurátor tiež navrhol súdu zvážiť, či by pojednávanie v tomto prípade nebolo možné uskutočniť na mieste, kde by sa ho mohol zúčastniť aj Ján K. Súd však tento návrh zamietol. Predseda senátu už dávnejšie avizoval v tejto kauze prednes záverečných rečí, opakovane však pojednávania bolo potrebné odročiť.

Naposledy sa tak stalo v utorok tento týždeň takisto pre zdravotný stav Jána K. Na pojednávaní koncom septembra deklaroval práceneschopnosť pre zlomenú ruku jeho advokát, o týždeň neskôr sa ospravedlnil súdom stanovený náhradný obhajca, že si nestihol naštudovať spis. Pojednávanie vytýčené na november zase zrušili, pretože bola budova súdu evakuovaná pre bombovú hrozbu

Predali ich za málo

V tomto prípade čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a exriaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K. Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je zároveň obžalovaný aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali. Vinu všetci traja obžalovaní odmietajú.

Podľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo. Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur. K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia.

Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eura.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

#súd #platinové sitká
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku