Kiska by privítal racionálnu debatu o problémoch LGBTI komunity

11.12.2017 18:00
Kiska, Andrej Kiska,
Súkromné lety prezidenta Andreja Kisku sa v stredu riešili v parlamente Autor: ,

Prezident Andrej Kiska prijal zástupcov Iniciatívy Inakosť.

Pre našu spoločnosť je prínosom, ak sa páry, ktoré spolu žijú, starajú jeden o druhého a v krízových situáciách sa môžu na seba spoľahnúť.Povedal to prezident Andrej Kiska, ktorý pri príležitosti nedeľného Medzinárodného dňa ľudských práv prijal zástupcov Iniciatívy Inakosť. Prezident tiež vyhlásil, že je v našom záujme, aby sme odstránili zbytočné prekážky a problémy, ktorým musia čeliť páry rovnakého pohlavia v každodennom živote. Podľa Andreja Kisku býva právny systém k ľuďom z LGBTI komunity často krutý, a to najmä v bežných situáciách, akými sú napríklad prístup k informáciám o zdravotnom stave či v otázkach spoločného bývania a dedenia.

Prezident pripomenul, že pred tromi rokmi po neplatnom referende vzbudili tieto témy v spoločnosti veľké vášne. „Žiaľ, výsledkom bolo, že sa skončila akákoľvek racionálna snaha zabezpečiť jednotlivcom žijúcim spolu aspoň minimálny štandard v právnej rovine. Pravdaže taký, ktorý by rešpektoval aktuálne platnú ústavnú ochranu inštitútu manželstva,“ povedal Andrej Kiska, ktorý by privítal návrat diskusie k tejto téme. „Privítal by som, aby sme o tejto téme diskutovali ľudsky, so vzájomnou úctou, so vzájomným pochopením, s úctou k ľuďom, ktorí majú rozdielne názory,“ vyhlásil prezident a dodal, že tentoraz by sa tá debata mala skončiť prijatím konkrétnych opatrení, ktoré by odstránili najväčšie prekážky, s ktorými sa ľudia z LGBTI komunity stretávajú.

Zástupcov Iniciatívy Inakosť potešilo, že sa prezident prihlásil k politike spájania. Ako uviedol riaditeľ iniciatívy Martin Macko, prezidentovi na dnešnom stretnutí pripomenuli, aké problémy trápia ľudí z LGBTI komunity preto, že štát právne neuznáva vzťahy párov rovnakého pohlavia. Macko tiež prezradil, že platforma mimovládnych organizácii Životné partnerstvo plánuje v budúcom roku predstaviť konkrétny legislatívny návrh, ktorý by tieto problémy pomohol vyriešiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#LGBTI #Andrej Kiska #Inakosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku