Z DFNsP v Bratislave bude Národný ústav detských chorôb

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave (DFNsP) sa od prvého januára budúceho roka pretransformuje na Národný ústav detských chorôb (NÚDCH).

12.12.2017 10:34
debata (2)

Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Ako povedal, nie je to len zmena názvu, týmto krokom sa zásadne zmení smerovanie pediatrie na Slovensku a zároveň aj podmienky na liečbu detí.

„Národné ústavy poskytujú zdravotnú staroslivosť na tej najvyššej úrovni, dokážu sa postarať o pacientov s najťažšími komplikáciami, vytvárajú podmienky pre odborný rast pre najlepších lekárov a špičkových odborníkov, zavádzajú inovatívne postupy diagnostiky a liečby pre ostatné zdravotnícke zariadenia a v neposlednom rade v spolupráci s univerzitami vychovávajú mladých medikov,“ poznamenal Drucker.

Ako pokračoval šéf rezortu zdravotníctva, bratislavská detská fakultná nemocnica už v súčasnosti poskytuje najnáročnejšiu zdravotnú starostlivosť pre detských pacientov a v budúcnosti sa bude už ako národný ústav rozvíjať podľa najnovších poznatkov a trendov v oblasti detskej medicíny. „Na transformáciu sa detská fakultná nemocnica pripravuje počas celého tohto roka, a aj preto sme nemocnici pridelili kapitálové výdavky zo zdrojov ministerstva zdravotníctva vo výške viac ako 15 miliónov eur,“ dodal.

Cieľom NÚDCH je vytvoriť špecializované centrá pre liečbu detí s najzávažnejšími ochoreniami z celého Slovenska a zároveň liečiť v nich pacientov tak, aby ich posilnením ambulantnej zdravotnej starostlivosti čo najmenej zaťažovali hospitalizáciami, ktoré ich nielen stresujú, ale aj vystavujú zvýšenému riziku možných komplikácií. Všetky deti, ktorých zdravotný stav to umožňuje, je v pláne liečiť v domácom prostredí.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave #Tomáš Drucker #DFNsP #Národný ústav detských chorôb #NÚDCH
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy