Najvyšší súd oslobodil exprimátora Prešova Benča

Bývalého primátora Prešova Milana Benča v stredu odvolací senát Najvyššieho súdu SR oslobodil spod obžaloby pre trestné činy subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev. Bolo to zároveň už po štvrtý raz, keď sa týmto prípadom najvyšší súd zaoberal.

13.12.2017 14:12
debata (1)

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) uznal exprimátora za vinného z uvedených skutkov prvýkrát v roku 2013, pričom najvyšší súd v roku 2014 rozhodnutie zrušil a vrátil ho na opätovné prejednanie. V rovnaký rok ŠTS znova vyriekol verdikt o vine Benča, pričom v roku 2016 najvyšší súd tento verdikt potvrdil a exprimátor Prešova nastúpil na výkon trestu. Súd mu totiž vymeral päť rokov nepodmienečne. Zároveň však na najvyšší súd podal mimoriadne dovolanie. Dovolací senát o ňom rozhodol v lete tohto roku s tým, že v rámci druhého odvolacieho konania bol porušený zákon v neprospech obžalovaného. Špecializovaný trestný súd totiž údajne po prvom zrušení rozsudku upravil skutkovú podstatu trestného činu, a tou sa následne po opätovnom odsúdení zaoberal aj odvolací senát NS SR. Podľa dovolacieho senátu sa však mal zaoberať len pôvodnou skutkovou podstatu trestného činu, ktorá bola uvedená v prvom rozsudku z roku 2013. Preto mu prikázal vo veci konať znovu. Benča medzitým z výkonu trestu pre zlý zdravotný stav predčasne prepustili. Stredajšie rozhodnutie odvolacieho súdu, podľa ktorého žalovaný skutok nie je trestným činom, je právoplatné.

Kauza súvisí s projektom priemyselného parku IPZ Prešov – Záborské, na ktorý chcelo mesto Prešov získať v roku 2005 nenávratnú dotáciu z eurofondov a tiež od štátu. Celková suma príspevku bola 7,6 milióna eur. Podľa obžaloby vtedajší primátor ako štatutár mesta v žiadosti o poskytnutie dotácie nedal agentúre SARIO niektoré povinné údaje. Hlavným problémom podľa prokuratúry bolo, že do času podpísania zmluvy mesto nezískalo podstatný podiel vo firme, ktorá park mala spravovať. V žalobe sa exprimátorovi vyčítala aj situácia s pozemkami, na ktorých mal park stáť. V čase žiadosti mesto nemalo uzavretú nájomnú zmluvu na najmenej 15 rokov po skončení budovania projektu. Primátor vtedy nepredložil dodatok zmluvy, podľa ktorej mesto prišlo o predkupné právo, ktoré prešlo na vtedy súkromnú IPZ Prešov. Prokurátor na prvostupňovom súde tvrdil, že cieľom konania exprimátora bolo zabezpečiť neoprávnenú výhodu pre súkromnú firmu, pričom finančný príspevok bol určený verejnému sektoru.

Benč pred odvolacím súdom v marci 2016 odmietol, že by spáchal subvenčný podvod. Zdôraznil, že on nepodával žiadosť o príspevok, ale zastupiteľstvo schválilo, že v prípade projektu priemyselného parku bude mesto mandátne zastupovať spomínaná firma. „Každá zmluva a každý dodatok bol na návrh poslancov,“ povedal s tým, že má čisté svedomie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Najvyšší súd #Prešov #Špecializovaný trestný súd #Milan Benč