Motoristi si môžu kúpiť diaľničné známky, ceny sa nemenia

Vodiči motorových vozidiel do tri a pol tony si už môžu kúpiť nové elektronické diaľničné známky pre rok 2018.

17.12.2017 12:01
D3, diaľnica, diaľnice, tunel, Foto: ,
Diaľnica D3 na severe Slovenska.
debata

Vodiči motorových vozidiel do tri a pol tony si už môžu kúpiť nové elektronické diaľničné známky pre rok 2018. Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) začala s predpredajom diaľničných známok 15. decembra, pričom ich typy ani cena sa nezmenili. Ročná známka platí od 1. januára 2018, alebo odo dňa jej úhrady počas budúceho roka, do 31. januára 2019 a stojí naďalej 50 eur. Známka s platnosťou tridsať dní má cenu štrnásť eur a známka s desaťdňovou platnosťou desať eur. Ročná diaľničná známka na rok 2017 tradične platí do 31. januára budúceho roka.

Diaľničná známka musí byť uhradená pre vozidlo a v prípade jazdnej súpravy, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť je nad tri a pol tony, aj pre prípojné vozidlo. "V prípade dvojstopovej jazdnej súpravy s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony úhrada diaľničnej známky pre prípojné vozidlo nie je potrebná,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Pri kúpe známky diaľničiari odporúčajú motoristom poriadne si skontrolovať správnosť zadaného evidenčného čísla vozidla (EČV), ako aj všetkých ostatných údajov. "Správnosť EČV je možné skontrolovať aj na doklade o úhrade (elektronickom alebo papierovom). Dôležité je tiež nepomýliť si druh diaľničnej známky podľa toho, či ide o známku na vozidlo alebo na prípojné vozidlo,“ upozornila Michalová. Držitelia parkovacích preukazov ZŤP môžu využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne aj v budúcom roku. "Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú v platnosti a o ich registráciu netreba žiadať opätovne, pokiaľ náležitosti ich žiadosti o oslobodenie od úhrady diaľničnej známky zostali nezmenené počas trvania oslobodenia,“ dodala Michalová. V prípade akejkoľvek zmeny je nutné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom portálu www.eznamka.sk, resp. na vybraných obchodných miestach v krajských mestách, uvedených na spomínanej webovej stránke.

Vodiči si môžu kúpiť elektronickú diaľničnú známku na rok 2018 opäť viacerými spôsobmi – online cez internetový portál www.eznamka.sk, cez mobilnú aplikáciu „eznamka“, ako aj na obchodných miestach, najmä na čerpacích staniciach či diaľničných hraničných priechodoch. Predajné miesta sú označené logom „eznamka“ a ich zoznam je zverejnený na uvedenej internetovej stránke.

debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #diaľničné známky