Dvoch obžalovaných z kauzy vraždy Čongrádyho by mali prepustiť z väzby

Pojednávanie v tomto prípade dnes odročili na 22. januára, keď sa očakávajú záverečné reči. Súd ešte zváži vypočutie jedného svedka navrhnutého obhajobou.

18.12.2017 13:23
debata (1)
Dvaja obžalovaní v prípade prípravy vraždy, ako aj samotnej vraždy údajného príslušníka zločineckej skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho by sa mali dostať z väzby na slobodu. Rozhodol o tom dnes na neverejnom zasadnutí Okresný súd Bratislava I. Dôvodom je, že sa blíži koniec štvorročnej lehoty, počas ktorej môžu byť obžalovaní Roman J. a Dušan Š. väzobne stíhaní. Podľa predsedu senátu zároveň súd nenašiel dôvody, pre ktoré by bolo možné uvažovať o mimoriadnom predĺžení väzby. Proti tomuto rozhodnutiu však podal sťažnosť prokurátor, o celej veci tak bude rozhodovať odvolací krajský súd. Na následnom hlavnom pojednávaní súd prehrával záznamy z bezpečnostných kamier. Podľa predsedu senátu bol na dnešok naplánovaný aj prednes záverečných rečí, z Okresného súdu v Žiline mu však nezaslali materiály o iných trestných veciach týkajúcich sa obžalovaných, na ktoré je potrebné prihliadať pri eventuálnom uznaní za vinných a vymeriavaní trestov. Pojednávanie preto odročil na 22. januára. Dovtedy má súd ešte rozhodnúť o prípadnom vypočutí jedného svedka, ktorého navrhuje obhajoba. Podľa nej totiž muž, ktorý sa momentálne nachádza vo výkone trestu, tvrdí, že sa rozprával s kľúčovým svedkom obžaloby v tomto prípade Ivanom Beňom, a ten mu údajne povedal, že svedčil tak, ako to od neho chcela polícia, pretože sa obával doživotného trestu. Prokurátor skonštatoval, že ak súd povolí výsluch tohto svedka, mal by byť následne konfrontovaný aj so svedkom Beňom. Súd zamýšľa pred rozhodnutím, či svedka vypočuje, preveriť jeho register trestov a záznamy o trestných stíhaniach, aby posúdil jeho dôveryhodnosť.

Prokuratúra obžalovala pre trestný čin prípravy vraždy Petra Čongrádyho z roku 1999 Sergeja M., Petra H., Romana J. a Dušana Š. V prípade samotnej vraždy z roku 2004 spolu so Sergejom M. a Petrom H. obžalovali aj Vladimíra Š. V roku 1999 podľa obžaloby naplánovali Sergej M., Peter H., Roman J. a Dušan Š. zavraždenie Čongrádyho pred jeho obľúbeným barom v Bratislave, pričom na neho podľa plánu mali strieľať z idúcej motorky. Okolnosti sa im však nepozdávali, preto skutok odložili. V roku 2004 bol Čongrády zavraždený 28 zásahmi zo samopalu. K účasti na tomto skutku sa priznali Ivan Beňo, Peter Kopera a Vladimír Smetana. S prokurátorom uzavreli v septembri 2014 dohody o vine a treste. Beňovi vymerali trest 15 rokov väzenia, Koperovi 14 rokov a deväť mesiacov a Smetanovi 14 rokov. Kopera a Beňo vypovedajú v tomto prípade aj ako svedkovia, Smetana vo februári minulého roku zomrel. V pozícii svedka vystupuje tiež Peter B., ktorý sa podieľal na skutku z roku 2004 ako vodič. Z piatich obžalovaných sú momentálne štyria väzobne stíhaní, na slobode je len Vladimír Š. Prípad sa pred súdom prejednáva už po druhýkrát, keďže pôvodný predseda senátu odišiel do dôchodku.

Petra Čongrádyho zavraždili v septembri 2004 v bratis­lavskej Petržalke. Pri útoku bol postrelený aj jeho ochrankár. Čongrády bol považovaný za jedného z nástupcov zakladateľa skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru, konkrétne za šéfa bratislavskej vetvy skupiny. Začínal ako Sýkorov šofér, neskôr vlastnil podiel v niekoľkých firmách. Podľa vtedajšieho viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka Čongrády v čase zavraždenia trestnú činnosť nepáchal, bol však podozrivý zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. V prípade jeho vraždy v minulosti polícia vyšetrovala skupinu osôb vrátane známych mien spájaných s podsvetím ako Karol M. alebo Ľuboš F. Výpoveď kľúčového svedka v prípade sa však ukázala ako nepravdivá.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #súdy #Peter Čongrády