Pacienti s mŕtvicou či infarktom by sa mali dostať k starostlivosti rýchlejšie

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce znížiť počet odvrátiteľných úmrtí vďaka efektívnejšiemu manažmentu prednemocničnej starostlivosti o pacientov s náhlymi cievnymi mozgovými príhodami (NCMP) a infarktmi myokardu.

19.12.2017 11:29
drucker Foto: ,
Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker (uprostred).
debata (1)

„Identifikovali sme prípady, že pacienti neboli automaticky prevezení do nemocnice s adekvátnym personálnym a technickým vybavením, boli potrebné následné prevozy a tým sa strácal čas,“ povedal v utorok na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Definovali sieť pracovísk

V prípade náhlých cievnych mozgových príhod ako aj pri akútnom infarkte myokardu rozhoduje podľa šéfa rezortu o kvalite následného života či o samotnom prežití to, či je pacientovi poskytnutá adektvátna zdravotná starostlivosť v čo najkratšom tzv. ischemickom časovom okne.

„Definovali sme sieť 43 NCMP pracovísk, ktoré sú schopné robiť nepretržitú intravenóznu trombolýzu, osem pracovísk schopných vykonať nepretržitú mechanickú trombektómiu a šesť kardiocentier s programom koronárnej intervencie (PKI), ktoré majú potrebné vybavenie a zjednotili sme komunikačnú platformu,“ objasnil Drucker.

Výsledkom je podľa neho, že spomínané pracoviská sú poprepájané so záchrannou zdravotnou službou prostredníctvom informačných systémov. Každá posádka rýchlej záchrannej i lekárskej pomoci má k dispozícii mobilnú aplikáciu, ktorou dokáže oskórovať stav pacienta, dokáže preposlať EKG a na základe toho je vyhodnotené najbližšie centrum, ku ktorému je potrebný prevoz. Zároveň v každom jednom z týchto centier je k dispozícii odborne-špecializovaný lekár alebo špecialista, ktorý konzultuje online stav pacienta s posádkou, vysvetlil minister.

Polročná pilotná prevádzka v Prešove

Každému pacientovi s NCMP alebo infarktom myokardu tak bude podľa Druckera poskytovaná rýchlejšia akútna potrebná zdravotná starostlivosť na území celého Slovenska.

Od 20. septembra platí odborné usmernenie o organizačných a liečebných opatreniach prostredníctvom používania mobilnej aplikácie u pacientov pri akútnom infarkte myokardu.

„Celoplošnému spusteniu komunikačnej technológie STEMI predchádala polročná pilotná prevádzka v obmedzenom regióne (Prešovský kraj), ktorá dokumentovala zásadný dopad technológie na klinickú prax. V uvednom období sa u pacientov s infarktom myokardu redukovali nežiadúce sekundárne transporty z 34 % na 12 % a skrátil sa medián tzv. celkového ischemického času pri infarkte z 241 na 181 minút, čo je úroveň najlepších krajín v Európe,“ informovali zástupcovia ministerstva.

Od celoplošnej prevádzky záchranári z terénu so špecialistami v kardiocentrách uskutočnili 642 konzultácií pri podozrení na infarkt myokardu a 545 konzultácií pri podozrení na cievnu mozgovú príhodu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #srdcový infarkt #Tomáš Drucker #mozgová mŕtvica