Poslanci odklepli novelu o zdravotnej starostlivosti aj na druhýkrát

Parlament prelomil prezidentovo veto a opätovne schválil vrátenú novelu zákona o zdravotnej starostlivosti.

21.12.2017 08:40, aktualizované: 17:52
7

Prezident SR Andrej Kiska novele vyčítal, že zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa bolo prijaté cez pozmeňujúci návrh. Prijatie takej zásadnej zmeny, ktorej dopad je odhadovaný pre rok 2018 na 102,8 milióna eur, a to prostredníctvom schváleného pozmeňujúceho návrhu výboru, považuje Kiska za neodôvodnené a neprijateľné.

Drucker hovoril som zamestnávateľmi

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v pléne upozornil, že spomínané opatrenie prediskutoval so zamestnávateľmi. „Štandardný legislatívny proces by trval zhruba štyri, päť mesiacov,“ povedal. Ako pripomenul, odvodová odpočítateľná položka zo zdravotného poistenia pre zamestnávateľa bol jednorazový stimul pre zamestnanosť v čase, keď nezamestnanosť dosahovala 13 percent.

Drucker dodal, že len 30 percent z tejto odvodovej odpočítateľnej položky zasiahne zamestnávateľov v roku 2018. „Ja sa za to môžem ospravedlniť, že to nejde štandardným legislatívnym procesom, ale toto je najlepšie, čo môžeme urobiť pre verejné zdravotníctvo s najmenším dopadom pre nezamestnanosť. Nepovažujem to za aroganciu moci,“ konštatoval Drucker.

Prehĺbia sa regionálne rozdiely

Opoziční poslanci kritizovali obsah aj legislatívny proces prijímania zdravotníckych zákonov, novelou sa podľa nich prehĺbia regionálne rozdiely. „Obávame sa, že zamestnávatelia budú teraz tlačiť svojich zamestnancov do živností, či iných foriem zamestnávania, eventuálne by mohli aj rušiť ich pracovné miesta,“ povedal tieňový minister zdravotníctva a poslanec za hnutie OĽaNO Marek Krajčí.

Podľa nezaradeného poslanca a člena vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia Jozefa Mihála spôsobí zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky, že malí podnikatelia v 15 znevýhodnených okresoch s najvyššou nezamestnanosťou budú platiť ešte viac na odvodoch za každého jedného zamestnanca. "Nezamestnanosť na Slovensku síce klesá, ale v 15 okresoch Slovenska je stále veľmi vysoká. Práve tu sú zamestnaní ľudia, ktorí majú minimálnu alebo o niečo vyššiu ako minimálnu mzdu. Ficova vláda výrazne zvýši cenu práce práve týchto zamestnancov, čo ohrozí ich pracovné miesta,“ upozornil.

Zavádzajú sa aj doplnkové ordinačné hodiny

Podľa poslankyne za stranu SaS a členky výboru pre zdravotníctvo Jany Cigánikovej odvodová odpočítateľná položka sa uplatňuje do výšky 570 eur, takže ide skutočne o najmenej zarábajúcich ľudí. "Umožňuje zníženie nákladov pri tvorbe takýchto miest a zároveň zvyšuje príjem aj samotnému zamestnancovi. Nejde pritom o málo ľudí – pod hranicou 570 eur je pol milióna pracovných miest, 310-tisíc ľudí zarába minimálnu mzdu alebo ešte menej,“ poznamenala.

Novela zákona o zdravotnej starostlivosti rieši niekoľko oblastí od poskytovania urgentnej zdravotnej starostlivosti, cez zabezpečenie systému elektronického zdravotníctva, obhliadok mŕtvych tiel, sadzby za poistencov štátu či financovania ošetrovateľskej starostlivosti poskytovanej v zariadeniach sociálnych služieb. Legislatívnou úpravou sa zavádzajú aj takzvané doplnkové ordinačné hodiny. Vybranej skupine sestier vzrastú platy – od júla budúceho roka by sa mali dočkať sestry s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa v študijnom odbore ošetrovateľstvo a s praxou najmenej päť rokov v tomto špecializačnom odbore nárastu mzdy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
7 debata chyba
Viac na túto tému: #novela #zdravotná starostlivosť #Andrej Kiska #Národná rada SR