Štát by mohol začať s oddlžovaním nemocníc v prvom štvrťroku budúceho roka

Prvé kolo oddlžovania nemocníc by malo prebehnúť v prvom štvrťroku budúceho roka. Potvrdilo to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

28.12.2017 12:50
debata

Pôvodné plány boli iné. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) chcel prvé kolo spustiť už túto jeseň. Pre výhrady ku koncepcii oddlžovania zo strany SNS a Mosta-Híd sa ale proces jej schvaľovania posúval. Vláda ju napokon odobrila až v septembri, poslanci v parlamente zase koncom novembra 2017.

„Na oddlženie štátnych aj neštátnych nemocníc sa použije najviac 585 miliónov eur zo štátnych aktív,“ povedala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Štát plánuje tri etapy oddlžovania. To bude dobrovoľné, najprv sa vyplatia staršie dlhy. V druhej etape si môžu uplatniť nárok tí, ktorí budú ochotní plniť ozdravné plány.

V prvom kole by podľa odhadov Druckera mohlo byť použitých 80 miliónov eur. „Budú uhrádzané pohľadávky veriteľov po splatnosti k 31. 12. 2016,“ povedala Eliášová.

Druhá etapa bude v roku 2018, tretia v roku 2019

Druhú etapu oddlžovania plánuje minister tiež v budúcom roku, sem však už zaradia len tie nemocnice, ktorým rezort odsúhlasil ich ozdravné plány, budú oddlžované pohľadávky po lehote splatnosti ku koncu minulého roka od nula do dvoch rokov.

Tretiu etapu štát naplánoval na rok 2019. „A veriteľom sa oddlžia pohľadávky vzniknuté po prvom januári tohto roka, ale len voči nemocniciam, ktoré budú dodržiavať podmienky z ozdravného plánu,“ vysvetlila Eliášová.

Nemocnice podľa nej aktuálne pripravujú ozdravné plány. V polovici decembra prišli na ministerstvo aj zástupcovia nemocníc, vysvetlili im jednotlivé procesy súvisiace s oddlžovaním. Dlh v zdravotníctve vlani narástol na 647,24 milióna eur.

V rámci oddlženia budú nemocnice pristupovať k zmluve, ktorá im zadefinuje povinnosti. „Okrem plnenia ozdravného plánu takisto musia vytvoriť dozorné orgány s presne určeným minimálnym štatútom – je to napríklad kontrola obstarávaní a nákupov či možnosť odvolania štatutára pri presne určených dôvodoch,“ uviedla Eliášová. Plnenie ozdravných plánov na obdobie piatich rokov bude kontrolovať ministerstvo zdravotníctva.

Dodávatelia: Je to diskriminácia

Nemocnice najviac dlhujú dodávateľom za špeciálny zdravotnícky materiál a Sociálnej poisťovni. Dodávatelia označili koncepciu oddlženia nemocníc za diskriminačnú. Upozorňujú, že vláda nezohľadnila žiadne ich pripomienky.

Prekáža im napríklad, že účasť veriteľov na predmetnej koncepcii oddlženia je podmienená vzdaním sa úrokov z omeškania a zmluvných pokút a požaduje od dodávateľov nárok na zľavu z istiny. Avizujú, že za takýchto podmienok sa na oddlžení nezúčastnia a pre koncepciu oddlžovania nemocníc sa obrátia na Európsku komisiu.

Ministerstvo zdravotníctva považuje koncepciu oddlžovania za správnu a korektnú, založenú na princípoch rovnakého prístupu a zaobchádzania pre všetkých, dobrovoľnosti a transparentnosti. Rezort ju podľa Eliášovej pripravoval s ministerstvom financií a konzultoval aj s dodávateľmi.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #oddlžovanie nemocníc