Slováci jedia menej mäsa, ovocia a zemiakov, preferujú syry a ryby

Chute Slovákov sa za posledných 20 rokov zmenili. Jeme menej mäsa, ovocia a zemiakov, pijeme menej mlieka, znížili sme spotrebu cukru a rovnako aj menej solíme. Naopak, viac Slovákom zachutili syry, ryby, zelenina a káva. Vyplýva to z analýzy Slovenského farmárskeho družstva (SFD).

28.12.2017 15:18
debata (13)

„Spotreba mäsa je na Slovensku podľa analýzy o takmer desatinu nižšia ako pred 20 rokmi. Podľa údajov Štatistického úradu SR predstavovala ročná spotreba mäsa prepočítaná na jedného obyvateľa 59 kg. V porovnaní s rokom 1996 tak klesla o 6 kg. Za posledných 20 rokov klesla predovšetkým spotreba hovädzieho a teľacieho mäsa, menej výrazný, ale predsa pokles, bol evidovaný aj v prípade spotreby bravčového mäsa. Naopak, hydinu majú Slováci na tanieroch častejšie ako pred 20 rokmi,“ uvádza sa v tlačovej správe SFD.

Hoci spotreba mlieka a mliečnych výrobkov je vyššia ako pred dvoma desaťročiami, za odporúčanou hodnotou Slováci podľa SFD stále zaostávajú. Vlani predstavovala ročná spotreba mlieka a mliečnych výrobkov spolu v prepočte na jedného obyvateľa 175,5 kg. Oproti roku 1996 tak bola vyššia o 8,3 %. Odporúčanú úroveň ale nedosiahla, nakoľko z nej tvorila necelých 80 %. Spôsobené to bolo aj tým, že v prípade spotreby konzumného mlieka je na Slovensku zaznamenaný klesajúci trend. Vlani vypil priemerný Slovák podľa SFD 45,1 litrov mlieka, teda o približne tretinu menej mlieka ako v roku 1996 (71,5 litrov).

Za posledných 20 rokov sa ešte znížila aj spotreba vajec, cukru, cukrárenských výrobkov, chleba aj pšeničného pečiva. Výrazne sa znížil najmä dopyt po zemiakoch a strukovinách. Ročná spotreba zemiakov prepočítaná na jedného Slováka za posledných dvadsať rokov klesla až o 40,2 %, a to zo 78,4 kg na 46,9 kg. V prípade ovocia bol evidovaný pokles o 7,5 %.

Naopak, v prípade spotreby syrov a tvarohov je zaznamenaný výrazný nárast (z 8,1 kg na 13,9 kg) a odporúčanú hodnotu podľa SFD prekračujeme. Nárast spotreby eviduje aj maslo, a to o viac ako tretinu a zeleniny si dnes Slováci doprajú o necelé dve percentá viac ako pred 20 rokmi. Z analýzy vyplýva, že sa zvýšil aj dopyt po káve, cestovinách a trvanlivom pečive.

Slovenské farmárske družstvo združuje poľnohospodárske podniky po celom Slovensku. Hospodári na viac ako 25 tis. hektároch v rôznych podmienkach. Vzniklo za účelom vytvorenia silného partnerstva medzi vybranými podnikmi poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku. Jeho cieľom je zabezpečiť ich dlhodobú a udržateľnú prosperitu a finančnú stabilitu.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #jedlo #stravovacie návyky