18 udalostí roka 2018

03.01.2018 06:00

Rok 2018 je pre Slovenskú republiku nepochybne výnimočný. Vďačíme za to svojej minulosti, predovšetkým osudovým udalostiam pred 100 a 25 rokmi.

Prvá svetová vojna zásadne zmenila mocenské pomery, na troskách vojnou zničeného starého kontinentu, padajúcich monarchií sa začala formovať nová Európa.

Pre Čechov a Slovákov znamenal 28. október 1918 vznik samostatného štátneho útvaru Česko-Slovenského štátu (neskorší názov Československá republika). Oba národy, i keď rozdelené nacistami, spoločne prežili hrôzy druhej svetovej vojny, nové delenie moci v Európe, nástup socializmu, obrodné hnutie v roku 1968, jeho potlačenie, upevnenie komunistického režimu a nakoniec jeho pád.

Prvého januára 1993 sa Slováci a Česi pokojne rozišli, uzavreli existenciu spoločného štátu a dnes majú obe krajiny svoje vlastné úspešné príbehy v Európskej únii.

Rok 2018 je príležitosťou, aby ich potvrdili v súčasnom zložitom dianí. Výziev je viac ako dosť. Ekonomika rastie, globalizácia postupuje, ale vo svete sa prehlbuje nerovnosť. Správanie sa svetových elít v politike a biznise nesignalizuje, že sa priepastné rozdiely zmenšia, že svet bude bezpečnejší, pokojnejší a spravodlivejší.

Denník Pravda zostavil udalosti, ktoré budú doma a vo svete určovať rok 2018.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#18 udalostí roka 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku