Vyšetrovanie Kiskovej firmy preberú elitní vyšetrovatelia

Prípady súvisiace s prezidentom SR Andrejom Kiskom a jeho spoločnosťou KTAG bude vyšetrovať Národná jednotka finančnej polície, ktorá spadá pod Národnú kriminálnu agentúru (NAKA).

04.01.2018 15:20
gašpar Foto: ,
Policajný prezident Tibor Gašpar.
debata (252)

Vo štvrtok o tom informoval policajný prezident Tibor Gašpar. Výberové opatrenia boli urobené na prelome novembra a decembra 2017, odkedy má NAKA vyšetrovacie spisy pridelené.

Vyšetrovatelia elitnej finančnej jednotky odvtedy urobili prvé úkony, s čím podľa policajného prezidenta súvisia najnovšie výroky Kisku o tom, že NAKA bola zneužitá ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD) na boj proti hlave štátu. To však Gašpar odmietol. NAKA nemala podľa neho doposiaľ s vyšetrovaním Kiskovej firmy nič spoločné a do hry sa dostala až teraz.

„Chcem zagarantovať, že to bude zákonné vyšetrovanie. Aj mne bude záležať na tom, aby tých chýb bolo teraz urobených čo najmenej a aby bolo dostatočne včas a hlavne zákonne vykonané celé to vyšetrovanie o problematických veciach,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii venovanej vyhodnoteniu dopravno-bezpečnostnej situácii.

Na NAKA sa dostali spisy týkajúce sa daňovej činnosti KTAG, ktorú v minulosti vyšetrovali kriminalisti z krajského policajného riaditeľstva v Prešove a okresného policajného riaditeľstva v Poprade.

Zrejmý a jasný dôvod, tvrdí Gašpar

Generálna prokuratúra teraz podľa Gašpara nariadila, že vyšetrovanie treba zopakovať, lebo bolo nedostatočné. NAKA sa bude zaoberať aj podnetmi občanov týkajúcimi sa činnosti firmy KTAG v roku 2013, pozemkami, ktoré mal Kiska podozrivo nadobudnúť vo Veľkom Slavkove a jeho prezidentskou volebnou kampaňou.

Dôvod, aby NAKA prevzala prípady, je podľa Gašpara „zrejmý a jasný“. „Jednak je tu požiadavka, aby nevyšetroval Prešov a Poprad, jednak je tu požiadavka, aby to robil jeden útvar, ktorý bude mať prehľad o účtovníctve a nemuseli sa robiť daňové kontroly samostatne na viacerých policajných útvaroch,“ ozrejmil šéf polície, ktorý napokon predpokladá na NAKA aj najvyššiu kvalitu policajnej práce.

Prvý podnet v roku 2014

Gašpar vylúčil, že by Kaliňák zasahoval do vyšetrovania polície vo veci rodinnej firmy Kiskovcov. „Trestné konanie je jasne popísané v trestnom poriadku. Ani ja nemám ingerenciu a právomoc niekomu niečo diktovať. Nieto ešte minister vnútra,“ reagoval na vyjadrenia prezidenta v rozhovore pre týždenník Vasárnap.

Prvý podnet finančnej správy týkajúci sa firmy KTAG dostala polícia v novembri 2014, niekoľko mesiacov po vykonaní daňovej kontroly v nej, priblížil Gašpar. Týka sa zdaňovacieho obdobia k dani z pridanej hodnoty za apríl 2014. Podnet preveroval odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove. Vyšetrovanie bolo zastavené 25. mája 2016.

Informácie od anonyma

Druhý podnet daniarov voči firme KTAG vyšetroval odbor kriminálnej polície na okresnom policajnom riaditeľstve v Poprade. Podľa Gašpara skúmal daň z príjmu právnických osôb spoločnosti za rok 2014, pričom vyšetrovatelia skonštatovali, že došlo k spáchaniu trestného činu, s využitím inštitútu účinnej ľútosti po doplatení dane vydali 2. februára 2017 rozhodnutie o odmietnutí.

Práve informácie týkajúce sa tohto prípadu zverejnil v septembri 2017 anonym. „Podal som trestné oznámenie na neznámeho, teoreticky policajta z Popradu, ak prichádzalo do úvahy, že by posúval informácie Poprad,“ vysvetlil Gašpar.

Policajná inšpekcia po preverení skonštatovala, že žiaden z popradských kriminalistov nemal zverejnené dokumenty týkajúce sa firmy KTAG k dispozícii. Nemali by tak pochádzať z vyšetrovacieho, ale z daňového spisu kontrolórov Finančnej správy SR.

252 debata chyba
Viac na túto tému: #vyšetrovanie #Andrej Kiska #Tibor Gašpar #NAKA