Fico s Babišom odmietli kvóty, český šéf vlády necíti potrebu prijať euro

Andrej Babiš zamieril na Slovensko ako na svoju prvú zahraničnú cestu vo funkcii premiéra.

05.01.2018 11:56 , aktualizované: 14:25
Babiš, Fico Foto: ,
Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády ČR Andrej Babiš počas oficiálnej návštevy českého premiéra Andreja Babiša na Slovensku.
debata (243)

Vitaj doma, ak to tak môžem povedať. Tak privítal premiér Robert Fico svojho českého kolegu slovenského pôvodu Andreja Babiša na jeho prvej zahraničnej ceste v Bratislave. Premiéri sa dnes rozprávali nielen o výročiach, ktoré sa viažu s rokom 2018, ako napríklad 25. výročie samostatnosti oboch krajín, ale aj o európskych témach, Visegrádskej štvorke a eurozóne.

Obaja premiéri ocenili kvalitu vzájomných česko-slovenských vzťahov, ktoré sú nadštandardné. „Ja rád používam výraz pôžičky vzájomnej dôvery. Veľa ráz sa to už prejavilo. Sme dôveryhodní partneri, ktorí sa nikdy neoklamú a vždy sa podporia,“ povedal Fico.

Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády...
Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády...
+3Na snímke český premiér Andrej Babiš počas...

Zároveň obaja veria, že využijú príležitosti v roku 2018 na ešte väčšie upevnenie vzťahov a pripomenutie nielen Čechom a Slovákom, ale aj celej Európskej únii, aký úspešný príbeh obe krajiny absolvovali. Premiéri sa ďalej zhodli aj na tom, že Únia a Severoatlantická aliancia sú základom bezpečnosti, stability a prosperity oboch krajín.

Kvóty odmietli

Obaja sa zhodujú v odmietaní kvót na prerozdeľovanie migrantov v rámci Európskej únie a majú zhodný názor, že zásadné politické rozhodnutia v tomto európskom bloku je potrebné prijímať konsenzom šéfov členských štátov a vlád. Dali to najavo na spoločnej tlačovej konferencii, ktorú usporiadali v Bratislave po pracovnom obede.

Predseda vlády SR tiež vyjadril podporu Česku, Poľsku a Maďarsku v súvislosti so žalobou, ktorú na tieto krajiny kvôli neplneniu migračných kvót podala Európska komisia.

„Pokiaľ ide o migračnú problemtiku, postoje vlád Česka a Slovenska sú prakticky totožné … Chceme a budeme prejavovať solidaritu Českej republike, ale aj Poľsku a Maďarsku, pokiaľ ide o žaloby, ktoré boli na tieto krajiny podané, pretože to je úplný nezmysel. ..,“ povedal šéf slovenského kabinetu Fico.

„Kvóty nefungujú, sú neefektívne, rozdeľujú Európsku úniu a zaplatili sme obrovskú politickú daň za to, že takéto rozhodnutie bolo prijaté len väčšinou na Rade ministrov,“ dodal Fico.

Euro nechce

Babiš na otázku novinárov ohľadom možného vstupu Česka do eurozóny povedal, že zatiaľ túto potrebu necíti. Poznamenal pritom, že vidí viac negatív než pozitív takéhoto kroku. Podotkol tiež, že eurozóna potrebuje reformu.

Babiš na margo európskych tém povedal, že Česko doteraz podcenilo svoju úlohu v EÚ, že nebolo aktívne a podcenilo predsedníctvo, ktoré je strašne dôležité. Babiš sa v najbližšom čase stretne aj so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a so zástupcami Bulharska, ktoré momentálne EÚ predsedá.

S Babišom na návštevu pricestovali aj ministerky obrany Karla Šlechtová a financií Alena Schillerová. Šlechtová s naším ministrom obrany Petrom Gajdošom zároveň podpísala vykonávaciu dohodu k projektu spoločného neba o spoločnej ochrane vzdušného priestoru. Fico s Babišom dnes ešte položia vence k pamätníkom Tomáša Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika.

243 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Slovensko #Robert Fico #návšteva #Andrej Babiš