Slovensko dnes prosperuje viac než kedykoľvek predtým, chváli americký veľvyslanec

08.01.2018 18:03
Adam Sterling
Na snímke veľvyslanec Spojených štátov na Slovensku Adam Sterling počas predstavenia nového loga symbolizujúceho 25. výročie vzniku Slovenskej republiky a 100. výročie založenia Československa. Autor: ,

Slovensko, ktoré tento rok oslavuje 25. výročie samostatnosti a zároveň si pripomína aj storočnicu založenia spoločného štátu s Čechmi, je stabilnejšou, prosperujúcejšou a bezpečnejšou krajinou než kedykoľvek predtým. Na tlačovej konferencii to uviedol americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling.

"Je to vďaka rozhodnutiam generácií Slovákov, ktorí mali odvahu vytvoriť slobodné a nezávislé Slovensko, ktoré je pevne ukotvené na Západe.

Spojené štáty sú hrdé na to, že aj ony zohrali úlohu v tomto príbehu," povedal veľvyslanec.

Pripomenul úsilie amerických Slovákov zo začiatku 20. storočia, podporu Washingtonu pre vznik samostatného Slovenska v roku 1993, americké investície na Slovensku či partnerstvo oboch krajín v NATO. „Amerika prispela k úspešnému príbehu Slovenska ako priateľ, partner a spojenec,“ zdôraznil Sterling.

Cesta karavanom

Veľvyslanec pripomenul, že presne pred 100 rokmi, 8. januára 1918, americký prezident Woodrow Wilson predstavil 14-bodový mierový program v prejave pred americkým Kongresom. V ňom žiadal právo na slobodu a sebaurčenie pre národy žijúce vo vtedajšej habsburskej monarchii. Po tomto prejave, ktorému predchádzali návštevy slovenského politika Milana Rastislava Štefánika a tiež neskoršieho prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka v USA, sa v máji 1918 zišli zástupcovia amerických Slovákov a Čechov, aby v Pittsburskej dohode vyjadrili vôľu vytvoriť nezávislý československý štát.

Vo Washingtonskej deklarácii z 18. októbra 1918 potom Masaryk vyhlásil nezávislosť Československa. Wilsonova administratíva podporila vznik nezávislého Československa ešte v ten istý deň. Ústava Československa z roku 1920 potom čerpala inšpiráciu z americkej ústavy, poznamenal Sterling a pripomenul, že USA boli jednou z prvých krajín, ktoré uznali samostatné Slovensko 1. januára 1993.

„Slovensku sme radili, pomáhali a povzbudzovali ho aj v ťažkom období počas vlády premiéra Vladimíra Mečiara. Podpora americkej vlády pre demokratických reformátorov a občiansku spoločnosť na Slovensku prináša ovocie až do dnešných dní,“ povedal Sterling.

Americké veľvyslanectvo pri príležitosti týchto výročí usporiada počas tohto roka viacero podujatí. Pracovníci veľvyslanectva sa napríklad vydajú na dvojtýždňovú cestu karavanom do 32 slovenských miest a obcí, ktoré zohrali úlohu v Slovenskom národnom povstaní.

Pripomienkový banner

Veľvyslanectvo tento rok udelí ceny Woodrowa Wilsona pre osobnosti, ktoré významne prispeli k rozvoju americko-slovenských vzťahov. Usporiada tiež 25-kilometrovú cyklotúru zo Záhoria s cieľom pri mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle či vystúpenia hudobných telies amerických vzdušných síl na viacerých miestach na Slovensku. Plánuje aj kultúrne podujatia vrátane premietaní tematických filmov či predstavení kníh a na jeseň súťaž videí pre študentov, ktorí v lete vycestujú do USA v rámci programu Summer Work and Travel.

Veľvyslanec po tlačovej konferencii odhalil banner na balkóne amerického veľvyslanectva v Bratislave, ktorý tieto výročia bude počas celého roka pripomínať.

#veľvyslanec #USA #Slovensko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Passion žlté ruže

Passion žlté ruže

36,99
Elite levanduľa a  biele ruže s gypsomilkou

Elite levanduľa a biele ruže s gypsomilkou

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk