Doprava na D1 pri Bratislave zlyháva

, 09.01.2018 09:15, aktualizované: 16:42

Cestovanie do hlavného mesta sa pre vodičov v posledných dňoch predĺžilo o desiatky minút.

Cestovanie do hlavného mesta sa pre vodičov v posledných dňoch predĺžilo o desiatky minút. V pondelok aj v utorok bola diaľnica D1 neďaleko Bratislavy buď úplne uzatvorená, alebo len ťažko prejazdná. Meškajúca dostavba diaľnice spolu s nedostatočnou kapacitou cesty súbežnej prvej triedy I/61 spôsobujú rozsiahle kolóny.

V utorok v skorých ranných hodinách nastala neďaleko novej križovatky Blatné nehoda nákladného auta prevážajúceho drevnú štiepku. Došlo k prerazeniu zvodidiel a k zrážke s inými autami. Nehoda spôsobila úplnú uzáveru diaľnice v oboch smeroch. V smere do Bratislavy bola diaľnica neprejazdná ešte aj o jedenástej hodine pred obedom.

Pri nehode všetky autá odbočovali z diaľnice na cestu prvej triedy I/61 smerom na Senec. V celej oblasti smerom do Bratislavy skolabovala doprava. Tvorili sa kilometrové kolóny, v ktorých sa vodiči zdržali aj dve hodiny. Časť vodičov sa pokúšala dostať do hlavného mesta cez Pezinok po ceste druhej triedy II/502.

Diaľnica D1 pri Bratislave stále čaká na rozsiahlu prestavbu na plnohodnotnú diaľnicu po Blatné so štyrmi pruhmi v jednom smere spolu s odstavnými pruhmi. Od Blatného smerom do Trnavy povedú v jednom smere tri pruhy. Aktuálne je v prevádzke diaľnica v dočasnom šesťpruhovom usporiadaní bez odstavných pruhov.

Prestavba diaľnice je rozdelená na niekoľko etáp. Hotová je len jedna, ktorou je výstavba križovatky Blatné. Rozostavaná je aj križovatka Triblavina. Práce sa však zastavili pre zmenu koncepcie. Pôvodne mali popri samotnej diaľnici viesť dvojpruhové jednosmerné cesty, tzv. kolektory. Tie však z projektu pre tesnú blízkosť križovatiek diaľnic D1 a D4 vypadli.

Aktuálne prebieha konanie o zmene stavby pred dokončením. "V prípade, že bude v krátkom čase vydané rozhodnutie o zmene stavby pre križovatku Triblavina, začne sa tento rok so stavebnými prácami na telese D1. Doprava bude v smere von z Bratislavy presmerovaná na dočasne rozšírený úsek diaľnice D1 v režime 3+3 jazdné pruhy. Následne po vybudovaní polovice podjazdu sa v rovnakom režime presmeruje doprava v smere do Bratislavy a vybuduje sa druhá polovica podjazdu,“ povedala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Michaela Michalová. Križovatka môže byť hotová koncom roka 2019.

S rozšírením diaľnice medzi Bratislavou a križovatkou Blatné diaľničiari plánujú začať v roku 2019. Práce majú byť ukončené v roku 2021. Medzi križovatkami Triblavina a Blatné sa majú práce podľa plánov začať v roku 2020 a potrvajú do roku 2023. Následne od Blatného po Trnavu bude rekonštrukcia prebiehať medzi rokmi 2023 až 2027. Rozširovanie diaľnice sa nezaobíde bez búrania a znovu postavenia niekoľkých mostov, ktoré ponad ňu aktuálne vedú.

Ministerstvo dopravy pripravuje aj rozšírenie tzv. starej seneckej cesty. "Ministerstvo už dalo pokyn, aby NDS začala pracovať na príprave rozšírenia starej seneckej cesty, pričom navrhnuté rozšírenie tejto komunikácie by malo zabezpečiť komfortnejšiu obsluhu priľahlého územia,“ informuje hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

S rozšírením už existujúcej infraštruktúry súhlasí aj Ľubomír Palčák, šéf Výskumného ústavu dopravného. V rozhovore pre denník Pravda v marci minulého roka uviedol, že kolektory nepriaznivú situáciu na vstupe do Bratislavy nevyriešia.

Okrem rozširovania diaľnice trpezlivosť vodičov vyskúša aj výstavba križovatky diaľnic D1 a D4 neďaleko križovatky Triblavina. Diaľnica D1 sa bude zdvíhať. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) v rozhovore pre denník Pravda v decembri minulého roku uviedol, že sa pokúsi dohodnúť s koncesionárom výstavby bratislavského nultého obchvatu, aby križovatku postavil on ako jeden zhotoviteľ. Pôvodne mala križovatka stáť už koncom roka 2019.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#nehoda #dopravná nedoda #diaľnica D1 #D1
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Zimona 13

Kytica Zimona 13

87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk