Fico opäť vyzval Kisku, aby zverejnil dokumenty ku kampani. Kiska: Zmier sa konečne s prehrou

14.01.2018 13:00, aktualizované: 14:20

Andrej Kiska minul vo svojej prezidentskej kampani viac, ako je povolené zákonom, pripomenul opäť premiér Robert Fico (Smer).

Kisku preto vyzval, aby zverejnil všetky dokumenty týkajúce sa jeho prezidentskej kampane v roku 2014. „Pretože podozrení je veľa,“ povedal Fico v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Ak to Kiska neurobí, „do veci vnáša tieň“, a podľa Fica sa tým otvorí diskusia o daňových záležitostiach najvyšších ústavných činiteľov. Fico nevylučuje, že sa to môže riešiť aj formou zákona, lebo verejnosť má právo vedieť o daňových veciach najvyšších ústavných činiteľov. Je za to, aby aj spätne museli preukázať, ako financovali kampaň.

Kandidovať nebude

Premiér tvrdí, že práve najvyšší ústavní činitelia by mali počítať s tým, aby sa na nich nevzťahovalo daňové tajomstvo. „A týkať sa to nebude len prezidenta, ale aj premiéra, aj predsedu parlamentu,“ povedal Fico. Treba podľa neho nájsť legálny spôsob, ako zistiť, či najvyšší ústavní činitelia podvádzali na daniach, alebo či a koľkokrát vyjadrili účinnú ľútosť," povedal Fico k možnej legislatívnej úprave v tejto oblasti.

„Týmto krokom sledujem len to, aby boli nasledujúce prezidentské voľby čisté,“ povedal Fico s dôvetkom, že opäť opakuje, že nebude kandidovať na prezidenta. Myslí si totiž, že „kým ostatní mali v marci 2014 bicykle, Kiska si pomohol aj motorčekom“.

Mal by sa už vyrovnať s prehrou

Premiér by sa už naozaj mal po štyroch rokoch vnútorne vyrovnať s prehrou v prezidentských voľbách. Odkazuje mu to prezident Kiska v reakcii na Ficove tvrdenia, že na prezidentskú kampaň minul Kiska viac, ako je povolené zákonom.

„Andrej Kiska zverejňoval výdavky priebežne a dobrovoľne už počas kampane na rozdiel od Roberta Fica, a napriek tomu minister vnútra Robert Kaliňák opakovane poslal na neho vyšetrovateľa z NAKA, ktorý bol členom a sponzorom strany Smer,“ tlmočil prezidentove slová jeho hovorca Roman Krpelan.

Krpelan: Koncentruj sa na svoj výkon

Ten ďalej uviedol, že „kontrola polície nezávislým orgánom, čo je v programovom vyhlásení vlády, pritom stále neexistuje“. „Je nevyhnutné, aby došlo na Slovensku k zmene a takéto mafiánske praktiky definitívne skončili,“ povedal hovorca.

Podľa Krpelana by bolo vhodné, „aby sa premiér konečne skoncentroval na svoj výkon, pretože zlyhávanie sociálneho štátu, školstva či neschopnosť v boji proti korupcii strane Smer a premiérovi vytúžené percentá neprinesie“. „Sme takmer v polovici volebného obdobia a nevidno žiadne výsledky pri riešení najväčších problémov krajiny,“ dodal Krpelan.

V boji proti korupcii bude ako rys ostrovid, Kaliňáka neodvolá

Slovensko za 25 rokov od svojho vzniku napreduje. Uviedol v nedeľu na TA3 premiér. Priznáva, že za tie roky došlo aj k chybám a že k nim došlo aj za jeho vládnutia.

Tvrdí však, že sa za obdobie, čo je pri moci, urobil aj „kus dobrej roboty“ proti korupčnému správaniu, čo koncom minulého roka ocenili aj mnohé veľvyslanectvá. „A v tomto budem ako rys ostrovid, keď bude potrebné, budem vyvodzovať politickú zodpovednosť,“ povedal Fico.

Kauzu Bašternák bližšie nekomentoval. „Nemám dôvod odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka, je to mediálne lovná zver, keby boli dôvody na jeho odvolanie, tak to dávno urobím,“ uviedol premiér.

Fico je hrdý, že Slovensko je na tom po 25 rokoch od rozdelenia Československa ekonomicky dobre. Spomenul nízku nezamestnanosť. Minimálna mzda na ďalší rok by podľa neho mohla stúpnuť na vyše 500 eur. Tento rok je to 480 eur.

#Robert Fico #financovanie kampane #Andrej Kiska
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kytica Jesona 7

Kytica Jesona 7

36,99
Perla farebné ruže a tulipány

Perla farebné ruže a tulipány

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk