Urobilo tak potom, čo minister vnútra Robert Kaliňák a vedenie polície oznámili prípravu nového zákona s cieľom posilniť právomoci policajtov a potláčať kriminalitu v oblastiach, kde žijú Rómovia.
"Ministerstvo sa cielene zameriava na rómske lokality, najprv diskriminačnými policajnými aktivitami, následne plánovaným neprimeraným nárastom počtu policajných jednotiek a teraz novým protirómskym zákonom. Súdne konanie v tejto chvíli vnímame ako jediný spôsob, ako dokázať, že aktivity vyslovene cielené proti rómskym komunitám sú nezákonné, "uviedol v zverejnenom vyhlásení prezident ERRC Djordje Jovanovič.
Pripravovaná slovenská legislatíva vrátane zberu štatistických údajov o rómskej kriminalite by podľa ERRC mohla byť zneužívaná na prenasledovanie takzvaných sociálne vylúčených komunít. Centrum spochybnilo tvrdenie slovenského ministerstva vnútra, že existuje súvislosť medzi väčším podielom rómskeho obyvateľstva a zvýšenou kriminalitou. Kritizovalo tiež praktiky polície, ktorá podľa neho vykonáva pátracie akcie po hľadaných osobách a veciach hlavne v oblastiach, kde žije početná rómska komunita.
Zhabanie vecí aj zákaz vstupu
Kaliňák a policjný prezident Tibor Gašpar už vlani na jeseň oznámili, že polícia pripravuje sériu opatrení na zníženie kriminality v problémových rómskych osadách najmä na strednom a východnom Slovenskom. Konkrétny zákon predstavený nebol, minulý týždeň však Kaliňák s Gašparom uviedli, že policajti by napríklad mohli zhabať veci alebo zakázať ľuďom vstupovať na vybrané miesta.
Kaliňák sa netajil tým, že zákon pripravujú hlavne v súvislosti s údajnou nadmernou kriminalitou Rómov. Vyslúžil si za to kritiku nielen opozície, ale aj splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý sa postavil proti zákonom, ktoré by rozdeľovali páchateľa na základe príslušnosti k etnickej menšine.
Na Slovensku žije podľa skoršej štúdie viac ako 400-tisíc Rómov. To je oveľa viac, než ukázali výsledky sčítania ľudu z roku 2011.