NCZI: So systémom eZdravie pracuje 2 578 lekárov denne

Počet pripojených zdravotníckych zariadení, súkromných ambulancií i lekární do elektronického zdravotníctva - eZdravie podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) stúpa a lekári ho čoraz viac aktívne používajú.

19.01.2018 11:33 , aktualizované: 16:03
debata

Aktuálne má so systémom eZdravie aktívne pracovať 2578 lekárov denne. „Som veľmi rád, že toto číslo má rastúcu tendenciu, preto by som rád apeloval na všetkých pripojených lekárov, aby začali eZdravie aktívne používať. Vieme, že len v pripojených nemocniciach je dnes mnohonásobne viac lekárov, ktorí so systémom môžu pracovať,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Peter Blaškovitš.

„Vzhľadom na rastúce množstvo dopytov, ktoré k nám chodia, sme sa rozhodli stretávať s predstaviteľmi zdravotníckych združení – komory, asociácie, spolky – na pravidelnej báze,“ avizoval Blaškovitš. Má sa tak vytvoriť priestor na zodpovedanie konkrétnych otázok, stretnutia budú mať informačno–edukačný charakter. Konať sa budú jedenkrát do mesiaca. Prvé má byť vo februári.

K 18. januáru sa podľa NCZI urobilo vyše 2,1 milióna elektronických výdajov receptov, z toho 419 897 bolo na základe elektronického predpisu. Urobilo sa tiež 167 602 preskrip­čných záznamov ako odborné vyšetrenie, prepúšťacia správa, zobrazovacie vyšetrenie.

Kritika aj od zubárov

Ku kritike fungovania elektronického zdravotníctva, ktoré sa naostro spustilo od začiatku roka, sa po ambulantných lekároch pridali aj zubní. Rovnako upozorňujú na prísne sankcie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sa do eZdravia nezapoja i to, že majú pre administratívu menej času na pacientov.

Viacerí zubní lekári nedostali načas elektronické preukazy zdravotníckych pracovníkov či pin kódy napriek tomu, že o ne požiadali v termíne, poukázal v piatok na tlačovej konferencii prezident Slovenskej komory zubných lekárov Igor Moravčík. Elektronické zdravotníctvo nepovažuje za dostatočne pripravené, vzhľadom na to, aké sankcie hrozia lekárom pre nezapojenie sa. Krajnou možnosťou je aj odobratie lekárskej licencie, pripomenul.

Aj zubní lekári žiadajú, aby sa udeľovanie sankcií legislatívne ošetrilo. Deklarácie ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) a šéfa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Blaškovitša, že pokuty padať nebudú, nie sú podľa Moravčíka dostačujúce, napriek tomu, že ich víta. „Aby to neskončilo tak, že zákon bude a pokutu NCZI musí dať,“ poznamenal. NCZI už avizovalo, že pripravuje zmenu zákona týkajúcu sa elektronického zdravotníctva.

Zubní lekári tiež upozornili, že majú pre eZdravie menej času na pacientov aj vyššie náklady na počítačové vybavenie. „Práca s týmto softvérom je komplikovanejšia,“ skonštatoval Moravčík s tým, že oproti doterajšej praxi určite dochádza k zdržaniu. „Je nutné povedať, že každý čas, ktorý venujeme administratíve, tak nemôžeme venovať pacientovi,“ zhrnul s tým, že pokiaľ zubní lekári ošetria menej pacientov, zhoršuje sa dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Fungujúce elektronické zdravotníctve môže podľa komory priniesť benefity pre pacientov aj lekárov. Ako však podotkol Moravčík, musí fungovať. Poukázal, že v eZdraví nie sú implementované všetky moduly, ktoré zubní lekári používajú, a tak musia viesť aj papierovú dokumentáciu. „Tým pádom je to robota dvakrát,“ upozornil Moravčík. V rámci zavádzania elektronizácie mu tiež chýba väčšia informovanosť lekárov.

Elektronické zdravotníctvo nemá podľa šéfa NCZI Blaškovitša žiadnu chronickú ani smrteľnú chorobu. Problémy, na ktoré tento týždeň upozornili už aj ambulantní lekári, označil za detské choroby.

Podľa jeho slov technické problémy nie sú plošné, sú riešiteľné a pod kontrolou. Blaškovitš avizoval, že NCZI pripravuje kompletnú zmenu legislatívy súvisiacu s elektronickým zdravotníctvom. Týkať sa má najmä sankcií. Priznal tiež, že informovanie lekárov v súvislosti so spúšťaním eZdravia mohlo byť lepšie.

Minister Drucker si nemyslí, že štát podcenil situáciu so spustením ostrej prevádzky eZdravia. Ide podľa neho len o „ľahké pôrodné bolesti". Tvrdí však, že vec zrejme podcenili niektorí lekári.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #kritika #recepty #zubári #ambulancie #elektronické zdravotníctvo #eZdravie