Pri Hejciach si pripomenuli 12. výročie leteckého nešťastia

Na kopci Borsó a v obci Hejce v Maďarsku si v piatok ministri obrany Slovenska a Maďarska Peter Gajdoš (SNS) a István Simicskó uctili pamiatku 42 obetí havárie slovenského vojenského lietadla.

19.01.2018 11:50
Maďarsko SR Borsó Hejce spomienka katastrofa Foto: ,
Miesto nešťastia pri pamätníku na kopci Borsó počas pietnej spomienky pri príležitosti 12. výročia leteckej katastrofy pri obci Hejce 19. januára 2018. Lietadlo AN-26 slovenskej armády, ktoré viezlo slovenských vojakov z Kosova, havarovalo 19. januára 2006 neďaleko slovensko-maďarských hraníc.
debata (4)

K tragédii došlo pred 12 rokmi, keď sa na kopci Borsó zrútilo lietadlo s 43 ľuďmi na palube, ktorí sa vracali z misie KFOR z Kosova. Nehodu prežil iba jeden z vojakov Martin Farkaš, vtedy nadporučík – dnes kapitán.

„Toto miesto je mementom toho, aký je krehký život a môže sa zmeniť skutočne v sekunde na úplne niečo iné. Táto letecká katastrofa je skutočne obrovským nešťastím v dejinách 25-ročnej samostatnej, nezávislej Slovenskej republiky a jej ozbrojených síl,“ povedal po pietnej spomienke pri pamätníku na mieste tragédie minister obrany SR Gajdoš.

Maxim: Je to pre nás memento

Pamiatku na vojakov, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí, má podľa jeho slov pripomínať i pamätník novodobým veteránom, ktorý plánuje rezort obrany postaviť na vojenskom cintoríne Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši. „Aj takýmto spôsobom si chceme uctiť a vyjadriť česť ich pamiatke,“ doplnil Gajdoš.

Na snímke vojaci na mieste leteckej katastrofy... Foto: TASR, František Iván
Maďarsko SR Borsó Hejce spomienka katastrofa, hejce Na snímke vojaci na mieste leteckej katastrofy pri pamätníku na kopci Borsó počas pietnej spomienky pri príležitosti 12. výročia leteckej katastrofy pri obci Hejce 19. januára 2018.

„Príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR nezabúdajú na žiadneho zo svojich kolegov, ktorí tragicky zahynuli pri plnení služobných úloh. Je to pre nás memento a sú to pre nás veľké ponaučenia, ktoré sa snažíme premietať do praxe zdokonaľovaním nášho výcviku a lepšou prípravou techniky zbraní. Pretože si uvedomujeme, že aj dnes plníme úlohy v krízových oblastiach v Afganistane, Iraku, nalietame stovky hodín, najazdíme tisícky kilometrov a sme si plne vedomí, že nešťastie nechodí nikde inde, len po ľuďoch,“ uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim.

Gajdoš sa odtajneniu spisu nebráni

Na margo odtajnenia vyšetrovacieho spisu Gajdoš povedal, že tak, ako to už niekoľkokrát deklarovali, utajenie spisu nebráni v ďalšom vyšetrovaní.

„V súčasnosti trvám na tom, aby uvedený vyšetrovací spis leteckej katastrofy zostal v tomto štádiu. Zároveň chcem povedať, že aj pozostalí majú a mali možnosť, čo je potvrdené aj ich podpismi, sa oboznámiť s vyšetrovacím spisom,“ povedal a dodal, že vyšetrovanie bolo vedené pod dohľadom prokurátora a aj z jeho rozhodnutia bolo ukončené.

Vojenský špeciál AN-24 so 43 ľuďmi na palube havaroval 19. januára 2006 v lesnatom teréne, približne 50 kilometrov od košického letiska, kde mal pristáť. O život vtedy prišlo 41 slovenských vojakov a jeden civilný zamestnanec rezortu obrany. Vojaci sa vracali z misie NATO v Kosove (KFOR).

Na pamiatku tragickej udalosti stojí od roku 2007 v obci pamätník. Tvorí ho bronzová socha padajúcej postavy obkolesená do bronzu zaliatymi šesťmetrovými stromami, ktoré sa zlomili pri páde lietadla.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Hejce #letecká havária #vojenské lietadlo #armáda SR #pietna spomienka #Borsó