Chrípka útočí. Chorých opäť pribudlo

19.01.2018 14:31

Chorých v čakárňach lekárov opäť pribudlo. Počas týždňa nahlásili 54 203 akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 12,2 percenta.

„Najviac chorých bolo v Bratislavskom kraji, najmenej v Prešovskom,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Najčastejšie, rovnako ako predminulý týždeň, ochoreli deti do päť rokov.

Chrípku a jej podobné ochorenia diagnostikovali lekári u 6 184 ľudí, čo predstavuje 11,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 36,3 percenta, informoval Mikas. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom kraji, najnižšia v Košickom.

Pre chrípkové prázdniny museli zatvoriť jedny jasle, sedem materských a desať základných škôl. Z dôvodu zvýšenej chorobnosti vydali v Žilinskom kraji zákaz návštev v zariadení pre seniorov v Bytči a psychiatrickej liečebni v Sučanoch.

Od začiatku chrípkovej sezóny 2017/2018 lekári doteraz zaznamenali 11 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI). Tento týždeň sa nový prípad nezaznamenal.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou pred chrípkou je každoročné očkovanie, na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#chrípka #ochorenie #Úrad verejného zdravotníctva #respiračné ochorenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku