Minister vnútra vidí problém v 200 osadách

, 21.01.2018 15:32, aktualizované: 18:40
SR Krompachy Kaliňák kriminalita Rómovia...
Podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák (vpravo) a prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Autor: ,

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) trvá na svojom návrhu zákona o potláčaní kriminality v rómskych osadách.

V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 povedal, že hoci na celom Slovensku kriminalita klesá, v niektorých osadách stagnuje alebo dokonca rastie. Nový zákon to má zmeniť – policajti získajú širšie kompetencie, zriadia sa integrované policajné oddelenia pri rómskych osadách a pôsobiť začne aj občianska hliadka. Minister poukázal na to, že problém je v 200 osadách a tam sú potrebné riešenia.

Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) je nový zákon zbytočný, keďže väčšina navrhovaných opatrení je už implementovaná v súčasných zákonoch. Nesúhlasí ani s tým, aby boli opatrenia viazané na konkrétnu etnicitu. „Kriminalita nie je problém etnicity, vychádza z medzigeneračnej chudoby. Treba riešiť príčiny, nie dôsledky,“ myslí si poslankyňa.

Za selektívny a protietnický považuje návrh zákona aj Vlado Rafael, riaditeľ mimovládky eduRoma, ktorá sa zaoberá vzdelaním rómskych detí. „Je to postavené na kolektívnej vine. V praxi to znamená, že všetci, čo vyzeráme ako Rómovia, máme byť v očiach štátnych inštitúcií a ich silových zložiek možní páchatelia trestných činov,“ nazdáva sa Rafael.

Minister vnútra má však absolútnu podporu premiéra Roberta Fica. "Musí byť elementárny poriadok. Nie je možné, aby niekto o tretej ráno zapaľoval vatry a hulákal. Je to jedna z tém, kde nás verejnosť dlhodobo žiada o konkrétne kroky. Ak Robert Kaliňák rozhodol, možno po dlhoročnej príprave, do nich ísť radikálnejšie ako inokedy, tak ho v tom podporme a nehádžme mu polená pod nohy. Myslím si, že budeme skoro vidieť výsledky,” uviedol Fico.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom z denníka Pravda.
#Rómovia #Robert Kaliňák #kriminalita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

23,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk