Bývalý šéf Matice slovenskej Jozef Markuš na súd neprišiel, je vážne chorý

Okresný súd (OS) Bratislava III v stredu odročil hlavné pojednávanie v prípade bývalého šéfa Matice slovenskej Jozefa Markuša. Obžalovaný sa ospravedlnil, na súd neprišiel zo zdravotných dôvodov.

24.01.2018 10:03
debata (6)

„Jeho zdravotný stav je tak vážny, že mu neumožňuje účasť na pojednávaní," informoval sudca v úvode verejného zasadnutia z listu, ktorý na súd zaslal advokát obžalovaného. Jozef Markuš však naďalej trvá na svojej osobnej účasti na súde. „Aj vzhľadom na to, že obžalovaný chodil na všetky pojednávania poctivo, to odročujeme," skonštatoval sudca.

Prokurátorka však mala iný názor a navrhla do konania pribrať znalca z odboru zdravotníctva, ktorý by posúdil zdravotný stav obžalovaného. „Nakoľko sa už viackrát ospravedlnil aj v odvolacom konaní pred Krajským súdom v Bratislave. V prípade, že znalec skonštatuje, že zdravotný stav obžalovaného umožňuje jeho osobnú účasť na hlavnom pojednávaní, navrhujem ho predviesť príslušným Obvodným oddelením Policajného zboru,“ uviedla. Jej návrhom sa súd bude zaoberať.

Okresný súd (OS) Bratislava III v decembri 2016 rozhodol, že bývalý dlhoročný predseda Matice slovenskej (MS) Jozef Markuš porušil svoje povinnosti, keď v roku 2007 rozhodol o prevzatí dlhu Matičného fondu v celkovej výške 202 393,55 eur (6 097 308,20 Sk). Obžalovaného uznal vinným zo spáchania prečinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Expredsedovi MS vymeral prvostupňový súd jednoročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky.

Jozef. Markuš svoju vinu odmieta. Proti prvostupňovému rozhodnutiu súdu podal odvolanie, ktorému Krajský súd (KS) v Bratislave vyhovel v septembri minulého roka. Dôvodom bolo porušenie ustanovení Trestného zákona. Prípad sa tak vrátil späť na okresný súd.

OS Bratislava III vytýčil termín ďalšieho pojednávania na 11. mája tohto roka.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Matica slovenská #súd #Jozef Markuš