Dobieha Rezníka v RTVS jeho 'rozhlasová' minulosť? Vysielateľ obvinenia v spore s PSMA odmieta

RTVS sa dôrazne ohradzuje voči nepravdivému tvrdeniu v článku portálu aktuality.sk, že RTVS v spore s agentúrou PSMA platí za chybu Jaroslava Rezníka. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

25.01.2018 17:47
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník Foto: ,
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník počas rokovania Rady Rozhlasu a televízie Slovenska.
debata (4)

Výsledok súdneho konania so spoločnosťou PSMA bol dôsledkom nedôsledného prístupu Slovenského rozhlasu, za vtedajšieho vedenia generálnej riaditeľky Miloslavy Zemkovej, k ochrane svojich práv a záujmov v súdnom konaní so spoločnosťou PSMA. Hoci žaloba spoločnosti PSMA bola Slovenskému rozhlasu doručená v marci 2007, k tejto žalobe sa písomne nevyjadril a ani sa nezúčastnil nariadeného pojednávania, uviedla Rusnáková.

Na základe týchto skutočností podľa nej prvostupňový súd skonštatoval, že Slovenský rozhlas bol v spore úplne pasívny a v roku 2007 rozhodol v prospech spoločnosti PSMA. Tento rozsudok potvrdil následne krajský súd svojím rozsudkom z roku 2008. Slovenský rozhlas nevyužil možnosť podať voči rozhodnutiu krajského súdu dovolanie.

Dovolanie podala až prokuratúra

„Situáciu sa snažila napraviť generálna prokuratúra, ktorá podala voči rozsudku krajského súdu mimoriadne dovolanie. Toto mimoriadne dovolanie považoval Najvyšší súd za dôvodné, a preto rozsudky všeobecných súdov v prospech spoločnosti PSMA zrušil. PSMA sa následne obrátila na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý jej sťažnosti v roku 2015 vyhovel,“ pripomenula ďalej Rusnáková.

Ten podľa nej v rozsudku poukázal na skutočnosť, že mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora bolo podané napriek tomu, že všeobecné súdy skonštatovali, že Slovenský rozhlas si v súdnom konaní neuplatňoval svoje práva s náležitou starostlivosťou.

RTVS tak doplatila na kroky Jaroslava Rezníka

Vzhľadom na rozhodnutie ESĽP krajský súd v roku 2016 rozhodol rovnako, ako už rozhodol predtým, teda v prospech PSMA, a to napriek tomu, že Najvyšší súd považoval mimoriadne dovolania generálnej prokuratúry za dôvodné. V danom čase bol generálnym riaditeľom RTVS Václav Mika, nie Jaroslav Rezník, dodala hovorkyňa RTVS.

Portál aktuality.sk vo štvrtok informoval, že RTVS prehrala súdny spor s agentúrou PSMA, ktorú v 90. rokoch minulého storočia viedol bývalý generálny riaditeľ RTVS a TV Markíza Václav Mika. Exekútor po prehranom spore strhol z obchodného účtu RTVS 16. až 18. októbra 2017 sumu 2.358.441 eur. Portál tvrdí, že RTVS tak doplatila na kroky Jaroslava Rezníka ešte z roku 2005, keď riadil Slovenský rozhlas. Rezník ako šéf SRo predčasne vypovedal zmluvu s agentúrou PSMA, ktorá fungovala ako obchodný zástupca rozhlasu pri predaji reklamy, uviedli aktuality.sk.

Rada RTVS strhnutie sumy zobrala na vedomie

Podľa Rusnákovej článok obsahuje aj ďalšiu nekorektnú informáciu: „Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník o súdnych sporoch pritom podľa portálu pravidelne informuje aj Radu RTVS. Doteraz to ale podľa dostupných zápisníc z jej rokovania neurobil.“

„Informácie o súdnych sporoch sú neverejné, a preto sa ani nemôžu objaviť v zápisniciach Rady RTVS, keďže ide o neverejnú informáciu,“ hovorí Rusnáková s tým, že súdy v tomto prípade rozhodovali v rokoch 2007 až 2016, keď Jaroslav Rezník nebol generálnym riaditeľom RTVS. „Okrem toho RTVS radu v novembri minulého roku informovala o skutočnosti, že jej exekútor strhol z obchodného účtu predmetnú sumu v Správe o hospodárení RTVS za 3. kvartál, ktorú rada prerokovala a zobrala na vedomie,“ uzavrela Rusnáková.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #spor #RTVS #Jaroslav Rezník #Václav Mika #PSMA