SaS: Vlastníci môžu prísť o svoje pozemky. Ministerstvo: Nevyznáte sa v problematike

Vlastníkom pozemkov, najmä na južnom Slovenska hrozí, že o ne prídu. Uviedla to v utorok na brífingu opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) tímlíderka strany pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová, za účasti poslancov Národnej rady SR Anny Zemanovej a Radoslava Pavelku (obaja SaS), v súvislosti s tzv. náhradnými užívateľmi pôdy.

30.01.2018 15:59 , aktualizované: 16:51
debata (12)

Desiatkam tisícom ľudí podľa Halgašovej hrozí, že prídu o pozemky, o pôdu, na ktorej dlhé roky hospodária.

„Zámer niektorým ľudom môže pomôcť, môže však poškodiť veľmi veľa ľudí. Téma náhradných pozemkom nie je riešená dlhé roky, preto by sme sa chceli pani ministerky pôdohospodárstva Matečnej opýtať, prečo sa táto téma a tento problém potrebujú riešiť expresne. Myslíme si, že na časovú tieseň nie je dôvod. Mnohí poľnohospodári si myslia, že za týmto ponáhľaním a pozemkovými úpravami sa skrývajú budúce kšefty s pozemkami a záujem developerov,“ zdôraznila Halgašová.

Čas majú do 28. februára 2018

Vicepremiérka a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) za účasti riaditeľa pozemkového odboru MPRV SR Andreja Vašeka 15. decembra 2017 informovala, že ak náhradní užívatelia pozemkov spĺňajú zákonom stanovené kritériá a majú záujem náhradné pozemky užívať aj do budúcnosti, musia podať najneskôr do 28. februára 2018 na príslušný okresný úrad návrh na začatie konania o vydaní rozhodnutia o vzniku podnájomného vzťahu k doterajšiemu náhradnému pozemku.

Ak tak neurobia, stratia možnosť tieto poľnohospodárske pozemky využívať, nakoľko 31. decembra 2018 stratia platnosť všetky rozhodnutia, ktorými im pozemky do náhradného užívania boli v minulosti vyčlenené.

Pridelené viac ako 100 000 občanom

„Všetci tí, ktorí majú pridelené náhradné pozemky, ich majú pridelené na základe rozhodnutia. Ľudia, ktorým boli pridelené náhradné pozemky a chcú pozemky naďalej užívať, majú po zmene zákona povinnosť na okresnom úrade, na pozemkovom odbore, podať žiadosť o obnovu konania pre užívanie náhradných pozemkov,“ priblížila v decembri Matečná.

Šéfka MPRV SR koncom roku zároveň pripomenula, že náhradné pozemky boli v 90. rokoch pridelené viac ako 100 000 občanom. V rokoch 1991 až 2007 bolo vyčlenených viac ako 318.000 pozemkov v celkovej výmere 341.000 ha. Viac ako polovica zo všetkých vyčlenených náhradných pozemkov bola v okresoch Levice, Dunajská Streda, Trebišov, Galanta, Komárno a Rimavská Sobota.

Pozmeňujúci návrh

Strana SaS podľa Zemanovej pripravila pozmeňujúci návrh zákona o pozemkových úpravách, ktorým sa lehota na podanie žiadosti pre ľudí predĺži z konca februára tohto roka do konca roku 2018.

Skrátiť chce strana aj lehotu pre okresné úrady pre rozhodovanie, a to z konca roka 2020 na úroveň bežných lehôt správneho konania. Podľa Pavelku pripravila SaS informačný leták pre ľudí, ktorých sa spomínaná problematika týka. „Leták bude distribuovaný dvojjazyčne, predovšetkým v okresoch južného Slovenska,“ dodal Pavelka.

SaS si pletie náhradné užívanie s reštitúciami

Odborníci zo strany SaS si pletú náhradné užívanie pozemkov s reštitučnými nárokmi. Uviedol to hovorca MPRV Vladimír Machalík v reakcii na utorkový brífing SaS.

„MPRV SR vyzýva občanov, ktorí užívajú náhradné pozemky a spĺňajú kritériá na ich užívanie do budúcnosti, aby sa riadili usmerneniami okresných úradov. Odborníci zo SaS totiž preukázali neznalosť problematiky a náhradné užívanie si dokonca poplietli s reštitučnými náhradami. Pri postupovaní podľa ich rád tak hrozí, že občania budú pri žiadostiach o ďalšie užívanie postupovať nesprávne,“ zdôraznil Machalík.

Zavádzajúce informácie

Ministerstvo pôdohospodárstva podľa Machalíka dôrazne upozorňuje, že tvrdenia odborníkov SaS, že „občania nevedia, aké pozemky dostanú a akú budú platiť výšku nájmu“, sú zavádzajúce a preukazujú absolútnu neznalosť problematiky. V prípade, že užívateľ požiada o predĺženie užívania a spĺňa všetky zákonom stanovené kritériá, vznikne mu podnájomný vzťah na ten istý pozemok. Užívateľ v žiadnom prípade nebude platiť nájom, keďže pozemok bude mať v podnájme v rámci inštitútu náhradného užívania, ako náhradu za pozemok vo svojom vlastníctve.

„Vzhľadom na množstvo závažných pochybení a faktických chýb vo vystúpení zástupcov strany SaS, MPRV SR upozorňuje občanov, aby manuál tejto strany nepoužívali a radšej sa o radu obrátili na príslušné okresné úrady, ktoré disponujú metodickými pokynmi MPRV SR,“ podčiarkol Machalík.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #pozemky #Gabriela Matečná #náhradné pozemky #strana SaS