Uloženie pokuty za nepripojenie sa do eZdravia nebude povinné

Udeľovanie pokuty za nepripojenie sa do eZdravia už nebude povinné. Dohodol sa na tom v utorok parlamentný výbor pre zdravotníctvo s ministrom Tomášom Druckerom.

30.01.2018 16:03
debata

Poslanci túto zmenu predložia pomocou pozmeňujúceho návrhu. Ako po rokovaní výboru povedal minister Drucker, pokuty budú dostávať tí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorým v pripojení sa do eZdravia nič nebráni. „Nebudeme ignorovať flagrantné porušenie zákona,“ povedal Drucker.

Minister však zopakoval, že v prvom rade chcú identifikovať problémy, pre ktoré sa poskytovatelia nepripájajú a pomôcť im ich odstrániť. Ako Drucker upozornil, o preukaz, ktorý je nevyhnutný pre pripojenie sa do elektronického zdravotníctva, stále nepožiadalo 30 tisíc zdravotníckych pracovníkov.

Ministerstvo zdravotníctva aj Národné centrum zdravotníckych informácií niekoľkokrát zdôraznili, že v tomto roku rozdávať pokuty nebudú. Poskytovatelia však žiadali zmenu zákona, ktorý v súčasnosti jednoznačne stanovuje, že pokuta sa udeliť musí.

Drucker však nechce pokuty zrušiť úplne. „Ak by sme s tým nič nerobili, za rok sa nič nepohne,“ skonštatoval.

Poskytovatelia kritizujú eZdravie, hlásia problémy s inštaláciou, niektorí údajne ešte nedostali preukaz alebo PIN. Nedostatočná je podľa nich aj infraštruktúra, systém je preto pomalý.

debata chyba
Viac na túto tému: #pokuty #sankcie #lekári #eHealth #elektronické zdravotníctvo #eZdravie