Kaliňák: Premiér si na rozdiel od prezidenta svoje súkromné lety zaplatil

Faktúry za súkromné lety prezidenta Andreja Kisku neposielal rezort vnútra prezidentskej kancelárii, ale rodinnej firme Kiskovcov KTAG.

31.01.2018 12:47 , aktualizované: 14:38
debata (78)

Povedal to minister vnútra Robert Kaliňák s tým, že zasielať ich do prezidentskej kancelárie by nemalo zmysel, pretože by ich uhradil opätovne štát. „Sú stornované v tejto chvíli, ale ak je záujem, tak ich znovu vystavíme,“ uviedol s tým, že ak niekto lieta za štátne peniaze na súkromné účely, mal by náklady uhradiť. Tak to podľa Kaliňáka napríklad urobil predseda vlády pri súkromných letoch vrtuľníkom.

„Tie, čo neboli pracovné, tie boli platené,“ povedal o premiérových súkromných letoch Kaliňák. Zopakoval, že prezident Kiska faktúry neplatil, preto mu ich ministerstvo vnútra prestalo vystavovať. Dnes nevie faktúry predložiť, lebo sú stornované. Kaliňák tvrdí, že ak je záujem ich vystaviť opäť, urobia to.

Zopakoval, že faktúry neposielali na adresu Kancelárie prezidenta SR, lebo išlo o súkromné lety. Mala by ich preto mať firma KTAG. „Faktúry sme neposielali na kanceláriu, to je zbytočné, zas to zaplatí štát. Má to zaplatiť ten, kto to použil na súkromné účely,“ povedal Kaliňák. Na otázku, či faktúry dostala firma KTAG povedal, že asi áno.

Kauza prezidentových letov do Popradu sa ťahá už niekoľko mesiacov. Medzi predstaviteľmi vládneho Smeru a prezidentom vládne napätie ohľadom týchto letov, na ktoré hlava štátu v minulosti využívala štátnu letku. Kiska tvrdí, že Kaliňák mu to sám ponúkol. Minister oponuje, že ponuka sa týkala iba pracovných letov, načo Kancelária prezidenta SR reagovala, že v prípade hlavy štátu neexistuje rozdiel medzi služobnou a súkromnou cestou. Premiér Robert Fico (Smer) Kisku listom vyzval, aby za tieto lety uhradil takmer milión eur.

Kaliňák pred pár dňami povedal, že je pripravený prezidentovi opäť vystaviť faktúry za jeho lety domov do Popradu. Uviedol to v reakcii na to, že Kancelária prezidenta SR poprela jeho informáciu, že v minulosti dostávala faktúry za tieto lety, ale ich neuhrádzala. Kaliňák zároveň potvrdil svoje nedávne vyhlásenie, že prezidentovi pošle faktúru za čistenie interiéru štátneho lietadla, ktoré sa vrátilo z prezidentovej cesty do Mexika celé ovracané. Odmietol reakciu prezidentskej kancelárie, že je ľudsky úbohé vysmievať sa ľuďom za to, ak im je v lietadle nevoľno.

Ja sa k tomu nechcem vracať, myslím si, že oni veľmi dobre vedia, aký žúr tam bol na tej palube, a že teda to nesúviselo s tým, že niekto sa bál lietania, alebo boli turbulencie. To je trápna obrana, uviedol Robert Kaliňák.

78 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #vládny špeciál #Robert Kaliňák #Andrej Kiska