'Nezlomná' jabloň z Bošáce kandiduje na Európsky strom roka, hlasujte za ňu

01.02.2018 14:49
jablon, strom, bosaca, strom roka
Strom roka 2017 120–ročná bošácka jabloň, Slováci ju podporili 7 303 hlasmi. Autor:

Slováci môžu aj tento rok hlasovať v ankete Európsky strom roka. V poradí už ôsmy ročník tejto európskej súťaže prináša príbehy 13 stromov z 13 krajín. Slovensko do nej tentoraz prihlásilo "nezlomnú jabloň" z Bošáce.

Organizátorom súťaže je Environmental Partnership Association (EPA), čiže konzorcium šiestich nadácií z Bulharska, Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, ktoré podporujú komunitné projekty zamerané na ochranu životného prostredia.

Organizátori súťaže pripomenuli, že internetové hlasovanie sa začalo vo štvrtok 1. februára a skončí sa 28. februára. Hlasovanie je tajné, na webových stránkach sa nebudú objavovať priebežné počty hlasov. Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie ocenenia pre „víťaza“ sa uskutoční 21. marca v Bruseli.

Hlasovať môžete na webe treeoftheyear.org (stránka je v slovenčine).

Odkazom organizátorov je, že hľadajú „strom s najsilnejším príbehom“. Podľa ich údajov doterajšie ročníky ankety potvrdili, že sa do nej zapája vyše 230.000 ľudí.

V roku 2018 sa predstaví Lipa starého štátu (Belgicko), Sekvoje z Jučbunaru (Bulharsko), Masívny platan – symbol Trstena (Chorvátsko), Orech čierny z Kvasíc (Česko), Zengővárkonyho pozostalý, sladký gaštan (Maďarsko), Smrek čarodejnice (Litva), Topoľ Helena (Poľsko), Spievajúci dub (Portugalsko), Dub z Cajvany (Rumunsko), Dub Staršina z lesa Belgorod (Rusko), Jabloň z Bošáce (Slovensko), Dub Gilwell (Spojené kráľovstvo) a Starobylé bresty Cabeza Buey (Španielsko).

Nezlomná jabloň z Bošáce je prastará jabloň, ktorá je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes už takmer zabudnutú regionálnu odrodu.

Slovensko v predošlých ročníkoch súťaže o strom roka ešte ani raz nevyhralo. Víťazom minuloročnej ankety bol dub z Poľska. Maďarsko súťaž vyhralo trikrát, víťazné stromy už malo aj Bulharsko, Estónsko a Rumunsko.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#jabloň #strom #Európsky strom roka #Bošáca #Strom roka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku