Pri amerických F16 aj švédskych Gripenoch ide o jednomotorové verzie, rozhodovať tak zrejme bude cena obstarania, či náklady na jednotlivé opravy a servis. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) plánuje do konca júna tohto roka predložiť vláde SR komplexný materiál zabezpečenia vzdušného priestoru, vrátane podrobných nákladov na obstaranie a infraštruktúru nových strojov. Slovenskí piloti v súčasnosti využívajú zastaralé ruské Migy-29.
Ako sa píše v oficiálnom stanovisku rezortu, o nákupe nových nadzvukových lietadiel ruského typu súčasné vedenie ministerstva obrany nikdy neuvažovalo a ani neuvažuje. Či ide z ministerstva o reakciu na kritiku zo strany prezidenta a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR Andreja Kisku, ktorý vo štvrtok uviedol, že najmä pri nadzvukovom letectve slovenskú armádu tlačí topánka, známe nie je. Podľa Kisku je potrebné míňať peniaze efektívne a najmä transparentne tak, aby aj občania mali prehľad, kam putujú ich financie. Podľa Gajdoša sú nákupy vojenskej techniky od začiatku transparentné a v medziach platnej legislatívy.
Gajdoš vyzdvihuje transparentnosť nákupov
„Dlho sme v rámci ozbrojených síl nerealizovali také veľké projekty, aké máme na stole v súčasnosti. Chceme všetky nákupy realizovať vysoko efektívne, aby sa mohli občania Slovenskej republiky cítiť bezpečne a aby bola zabezpečená obrana našej krajiny. Všetky modernizačné projekty riešime transparentne v zmysle platnej legislatívy a právnych noriem,“ uviedol vo štvrtok minister Gajdoš pri hodnotení výcvikového roka 2017. Slovensku vyprší abonentná zmluva o prenájme ruských Migov na konci roku 2018. Ak slovenská strana využije zmluvnú opciu, predĺži sa o rok.
Vojakom by mali postupne pribudnúť do užívania aj nové moderné obrnené transportéry typu 8×8 a 4×4. Prezbrojenie by sa v budúcnosti malo dotknúť aj výmeny 3D radarov či dopravných lietadiel a vrtuľníkov.