V niektorých dolinách poriadne prituhlo, Orava v noci hlásila mínus pätnásť

V noci na sobotu sa miestami zmenšila oblačnosť a v chladnom vzduchu sa tak začalo výraznejšie ochladzovať.

17.02.2018 12:11
debata

V dolinách na Spiši a Orave klesla teplota ojedinele až pod –15 stupňov Celzia. Meteorológovia namerali v Hrabušiciach –17,1, v Osturni –16,2, v obci Mlynky –15,7, v Jakubanoch –15,2 a v Rabči –15,1 stupňa Celzia.

Najteplejšie v rámci celého Slovenska bolo na Zemplíne, vo Východoslovenskej nížine, kde napríklad vo Veľkých Trakanoch ani nemrzlo. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

V rámci Slovenska boli podľa meteorológov na niektorých miestach výrazné rozdiely v teplote vzduchu na relatívne malé vzdialenosti. „Tie boli spôsobené nízkou oblačnosťou, hmlami a prítomnosťou snehovej pokrývky. V miestach bez oblačnosti a hmiel so snehovou pokrývkou sa ochladzovalo najviac,“ vysvetľuje SHMÚ.

Mrazivá Orava

Čelovce boli napríklad nad úrovňou hmiel a nízkej oblačnosti a ochladilo sa tu na –11 stupňov Celzia, no v Dudinciach namerali mínus päť a východne v Bušinciach mínus štyri stupne Celzia.

„Na Orave síce mala stanica Rabča –15, no v Liesku bolo pod oblačnosťou teplejšie a teplota dosiahla mínus deväť stupňov Celzia. Trochu ďalej na juhovýchod v Oraviciach však oblačnosť opäť nebola a teplota tu klesla na –13 stupňov Celzia,“ spresňuje SHMÚ.

Rozdiely v Hornádskej kotline

Zrejme najvýraznejšie rozdiely v teplote vzduchu zaznamenali meteorológovia v Hornádskej kotline. Na jej západe sa v Hrabušiciach ochladilo až na –17, no na východe v Spišských Vlachoch len na mínus sedem stupňov Celzia. V kotline totiž prevládala oblačnosť (hmly) a tak sa v jej väčšine podľa SHMÚ zrejme neochladilo tak výrazne ako v Hrabušiciach.

Výrazné rozdiely boli aj na západe územia, kde ostala zmenšená oblačnosť predovšetkým v Podunajskej pahorkatine. „Napríklad stanica Biely Kostol (pri Trnave) mala mínus deväť, no smerom na juh do Podunajskej nížiny v Kráľovej pri Senci bolo mínus päť a v Gabčíkove mínus tri stupne Celzia,“ uvádza SHMÚ. Teplejšie bolo aj smerom na sever na Považie, v Trenčíne namerali mínus šesť stupňov Celzia.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #mráz #zima