Je chyba, ak sa niekto trepe na politológiu, tvrdí Fico. Vyzýva na podporu remeselníkov

Premiér predstavil svoje návrhy druhého sociálneho balíčka. Nevyhol sa ani téme školstva či osobných ambícii.

18.02.2018 12:08
fico, snem, smer Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (302)

Prudké zvýšenie minimálnej mzdy, zvýšenie platov zamestnancov v štátnej a verejnej správe v rokoch 2019 a 2020, pomoc dôchodcom a zníženie DPH na plienky, sunar či detskú výživu. Tieto návrhy by chcel do druhého vládneho sociálneho balíčka presadiť premiér Robert Fico (Smer). Oznámil to v diskusnej relácii TA3 V politike.

Na margo minimálnej mzdy poznamenal, že ju v súčasnosti poberá približne 60-tisíc až 70-tisíc ľudí. „Mali by sme urobiť všetko pre to, aby postupne dosiahla 60 percent priemerného zárobku v národnom hospodárstve. Je teda naším cieľom v horizonte niekoľkých rokov dôjsť k sume 600 eur,“ avizoval.

Fico vysvetlil, že Smer trvá na raste minimálnej mzdy, lebo je potrebné urobiť rozdiel medzi tými, ktorí pracujú a ktorí nie. „Rast minimálnej mzdy tlačí aj na rast ostatných miezd. A ja urobím všetko, aby bola zakotvená v ústave. Chceme ju takto chrániť a zvyšovať. Urobíme teda pokus zakotviť inštitút minimálnej mzdy ako takej v ústave,“ povedal.

Murár roka

Robert Fico sa nevyhol ani téme školstva. „Urobme z gymnázií niečo luxusné, aby tam chodili len študenti s najlepším prospechom. Na druhej strane, zatraktívnime stredné odborné vzdelávanie,“ vyhlásil. Premiér upozornil, že 63 percent študentov, ktorí vyjdú zo stredných škôl, má kvalifikáciu, ktorú tento štát nepotrebuje. „Ak s tým VÚC ako zriaďovatelia stredných škôl niečo neurobia, ak nezmenia štruktúru vzdelávania, príde štát a urobí mocenské rozhodnutie,“ varoval.

Predseda vlády prezradil, že každoročne podporuje súťaž murár roka. „Nikto sa v tejto krajine nemôže hanbiť získať remeslo. Považujem za chybu, ak sa niekto trepe na politológiu či medzinárodné vzťahy. Máme tisícky takýchto ľudí. Kto potrebuje vyštudovaného organizátora voľného času? Poctivé remeslo nie je síce spojené s titulom, ale so zručnosťami, ktoré tento štát potrebuje,“ dodal.

Ficove ambície

Ambíciou premiéra je v roku 2020 vyhrať ďalšie parlamentné voľby. Vyhlásil to v odpovedi na otázku, ako je to s jeho plánom stať sa predsedom Ústavného súdu SR.

„Opakujem, že mám jasnú ambíciu, a tou je vyhrať piatykrát za sebou voľby a zostaviť štvrtú vládu. Smer je najúspešnejší politický projekt na Slovensku, nikto nevyhral štyri voľby za sebou. Chcel by som tento rekord prekonať. Preto moja ambícia je v roku 2020 vyhrať ďalšie voľby s výsledkom, ktorý nás bude oprávňovať na zostavenie ďalšej vlády,“ avizoval.

Pozície v únii ho nezaujímajú

Údajný zámer kandidovať za ústavného sudcu označil Fico za špekulácie, ktoré netreba šíriť. „Moja ambícia je jasná a pomenovaná,“ deklaroval.

Fico odmietol aj prechod na niektorú z pozícii v EÚ. „Chcem tu zostať a nechcem nikam ísť. Veľmi rád by som zostal doma, táto cesta má vôbec nezaujíma,“ dodal.

302 debata chyba
Viac na túto tému: #minimálna mzda #Robert Fico #platy #školstvo #remeslo