Kiska a Van der Bellen diskutovali o V4 a spustili nové umelecké vlakové spojenie

Upevňovanie veľmi dobrých vzájomných vzťahov a pozícia Vyšehradskej skupiny (V4) a jej vnímanie v Rakúsku boli témy, o ktorých v pondelok rokoval prezident SR Andrej Kiska so svojím rakúskym kolegom Alexandrom Van der Bellenom vo Viedni.

, 19.02.2018 08:50, aktualizované: 15:21
tram, kiska, bellen, viedeň, stanica Foto: ,
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) a prezident Rakúskej republiky Alexander Van der Bellen počas vernisáže umeleckého projektu TRAM - galérie súčasného umenia a kultúrneho centra v umeleckom vlaku na vlakovej stanice Hauptbahnfof Wien.
debata (34)

Rakúsky prezident s potešením prijal najvyššieho slovenského predstaviteľa a vyjadril presvedčenie, že vzťahy medzi Rakúskom a Slovenskom sú na veľmi dobrej úrovni. „Vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom sú excelentné… len ťažko sme hľadali témy, ktoré nás môžu rozdeľovať,“ vyhlásil.

Kiska s ním súhlasil a priblížil, že počas rokovania sa rozprávali aj na tému Vyšehradskej skupiny a o tom, ako ju vníma Rakúsko. „Osobne som smutný, ak niektorí politici z V4 zneužívajú toto zoskupenie na presadzovanie svojich vlastných vnútropolitických názorov,“ povedal slovenský prezident.

Andrej Kiska a  Alexander van der Bellen.

V tejto súvislosti zdôraznil, že „ak niektorá krajina z V4 hľadá nejaký most na prepojenie s Európskou úniou, určite to nie je Slovensko“. Slovensko podľa neho jasne vyjadrilo svoje proatlantické a proeurópske nastavenie.

Podľa Van der Bellena je V4 „veľmi dobre zorganizované zoskupenie“, ktoré otázky dokáže riešiť samostatne.

Prezidenti sa vyjadrili aj k plánu rakúskej vlády okresať prídavky na deti žijúce v zahraničí. „Z pohľadu indexácie rodinných prídavkov pokladáme za nefér, pokiaľ človek, ktorý pracuje v Rakúsku a prispieva do sociálneho systému, aby nemohol používať rovnaké výhody sociálneho systému,“ uviedol Kiska.

Rakúsky prezident v tejto súvislosti vyzdvihol veľmi dôležitú úlohu, ktorú Slováci pracujúci v Rakúsku majú, a pripomenul, že v tejto veci je potrebné brať ohľad na európsku legislatívu.

Slovenský prezident na záver dodal, že tento problém výborné vzťahy medzi krajinami nepoškodí.

Po rokovaní v Hofburgu sa slovenský prezident presunie na stretnutie s predsedom rakúskeho parlamentu Wolfgangom Sobotkom.

Vo vlaku si cestujúci budú môcť prezrieť výstavy súčasného umenia

Projekt T.R.A.M. – špeciálne upravené vlakové spojenie medzi Bratislavou a Viedňou, ktorého úlohou je cestujúcim priblížiť historickú a kultúrnu blízkosť oboch krajín – odštartovali v pondelok vo Viedni prezident SR Andrej Kiska a jeho rakúsky kolega Alexander Van der Bellen.

Netradičná galéria súčasného umenia bude do novembra premávať v pravidelnom vlakovom spojení medzi viedenskou a bratislavskou hlavnou stanicou jedenásťkrát denne.

Obaja prezidenti sa na vagóny umeleckého vlaku aj podpísali a zhodli sa na tom, že tento projekt je symbolickým vyjadrením priateľských vzťahov a silných väzieb medzi Rakúskom a Slovenskom.

Vo vlaku si cestujúci budú môcť prezrieť rozličné výstavy súčasného umenia. Cestovanie obohatí i hudobný či divadelný festival. Nebude v ňom chýbať ani priestor na diskusie, prezentácie a prednášky významných hostí z oblasti umenia, kultúry a diplomacie. Tie by mali prebiehať každú stredu večer.

Poslaním projektu T.R.A.M je podporiť kultúrnu mobilitu a ponúknuť netradičný umelecký zážitok, ktorý cestovanie obohatí o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

Názov projektu sa viaže na viedenskú električku, ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania na nej chodili na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania zase do Viedne.

Myšlienka vytvorenia tohto projektu vznikla pri príležitosti viacerých významných výročí roku 2018 a pri príležitosti 25 rokov bilaterálnej spolupráce Rakúska a Slovenska. Projekt iniciovalo veľvyslanectvo Rakúskej republiky v Bratislave a vznikol v spolupráci slovenských a rakúskych železníc.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #návšteva #Rakúsko #Viedeň #Andrej Kiska #Alexander Van der Bellen #TRAM #cestovanie vlakom