Ochranári chcú, aby premiér pre kontamináciu vody na Žitnom ostrove zvolal Bezpečnostnú radu

Ochranári chcú, aby sa Bezpečnostná rada SR zaoberala zásobovaním obyvateľstva pitnou vodou.

20.02.2018 14:05 , aktualizované: 16:03
debata

Slovenský ochranársky snem (S-O-S) preto v otvorenom liste žiada premiéra Roberta Fica (Smer) o jej zvolanie.

„Skutočnosť, že kontaminácia pitnej vody atrazínom sa zistila až u spotrebiteľov, dokazuje, že štát de facto stratil kontrolu nad kvalitou podzemnej vody Žitného ostrova,“ pripomínajú ochranári prípad z konca minulého roka a varujú, že podobná situácia môže panovať aj v iných regiónoch.

„Ak by si príslušné rezorty a všetky relevantné zložky v tomto štáte riadne plnili svoje úlohy, k znečisteniu pitnej vody vo vodárenských zdrojoch Žitného ostrova, k dlhodobej neinformovanosti a k ohrozeniu zdravia ľudí by nemohlo dôjsť,“ pokračuje S-O-S.

Ochranári žiadajú, aby štát preveril kvalitu využívaných vodárenských zdrojov vo všetkých vodárensky významných regiónoch Slovenska a informoval o nej verejnosť.

Okrem toho od ministerstva zdravotníctva a envirorezortu očakávajú, že špecifikujú chyby v systéme ochrany pitnej vody a zabezpečia ochranu ľudského zdravia.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) cez hovorcu Tomáša Ferenčáka odkázalo, že na ochrane vody intenzívne pracuje. Pripomína nový zákon, ktorý ministerstvu umožní ovplyvniť nakladanie s agrochémiou v chránených vodohospodárskych oblastiach. Zároveň aviizuje, že subjekty v lokalite kontroluje Slovenská inšpekcia životného prostredia.

„Okrem legislatívnych zmien a kontrol venuje rezort pozornosť aj budovaniu a pripájaniu sa ku kanalizáciám. Práve nedôsledné plnenie povinností spojených s prevádzkovaním žúmp neraz predstavuje riziko pre životné prostredie a ochranu vody,“ tvrdí Ferenčák.

debata chyba
Viac na túto tému: #pitná voda #Žitný ostrov