SNS chce pri zákonoch skúmať vplyv na rodinu, Istanbulský dohovor odmieta

Pri zákonoch by sa mal posudzovať aj vplyv na rodinu. Navrhuje to koaličná SNS, zákon o posudzovaní vplyvov na manželstvo, rodičovstvo a rodinu chce presadiť na najbližšej parlamentnej schôdzi. Doložka by mala podľa SNS zabrániť vládam prijímať zákony idúce proti rodine. Koaličným partnerom SNS navrhuje vytvorenie Rady vlády pre rodinu a demografický rast.

22.02.2018 15:10
debata

„Slovensko potrebuje novú koncepciu rodinnej a demografickej politiky,“ uviedla poslankyňa SNS Eva Smolíková na tlačovej konferencii v parlamente. Rodina musí podľa poslankyne zostať základnou bunkou spoločnosti.

„Našou povinnosťou je ju chrániť, aj keď nie každý z nás žije v úplnej tradičnej rodine,“ podotkla s tým, že SNS mieni podporovať aj osamelých rodičov s deťmi.

Doložka o vplyve na rodinu nie je v parlamente nový nápad. V roku 2015 s návrhom prišlo vtedy parlamentné KDH, ale neuspelo. Navrhovalo, aby sa pri príprave zákonov musel skúmať aj vplyv navrhovanej legislatívy na manželstvo, rodinu a rodinné prostredie. V súčasnosti podľa zákona o rokovacom poriadku parlamentu je navrhovateľ legislatívy povinný skúmať pri predkladaných návrhoch jej vplyvy na verejné financie, na podnikateľské a životné prostredie, na obyvateľov a zamestnanosť.

SNS odmieta Istanbulský dohovor, chce stiahnuť podpis SR

SNS odmieta Istanbulský dohovor a bude sa snažiť, aby Slovensko vzalo svoj podpis spod dohovoru späť. Oznámil to predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. SNS je podľa neho za ochranu žien a nemieni tolerovať násilie na nich páchané. V Istanbulskom dohovore však vidí viaceré riziká. Dohovor by napríklad mohol podľa Bernaťáka vytvoriť cestu registrovaným partnerstvám homosexuálov.

„SNS hovorí áno ochrane žien. V žiadnom prípade SNS nebude tolerovať násilie na ženách, práve naopak. Ale Istanbulský dohovor nie je iba ochrana žien, ale aj otázka viacerých inštitútov, ktoré by sa plíživým spôsobom vkrádali do našej legislatívy,“ uviedol na tlačovej konferencii v parlamente Bernaťák.

Napríklad sa podľa neho rozlišuje pohlavie a rod. „Muž sa môže vyhlásiť za ženu, potom sa zosobášiť s ďalším mužom a adoptovať si deti. V tomto vidíme riziko,“ uviedol Bernaťák. Problematický je podľa neho aj článok, podľa ktorého by štáty museli prijať opatrenia na účel podpory zmien v spoločenských a kultúrnych modeloch správania sa žien a mužov s cieľom odstrániť predsudky, zvyky, tradície a ďalšie zvyklosti založené napríklad na myšlienke stereotypných rolách žien a mužov.

„Je to napríklad otázka folklórnych tancov, významu materstva či dojčenia alebo prejavy úcty mužov k ženám, galantnosti. Preto SNS hovorí nie Istanbulskému dohovoru,“ vysvetlil Bernaťák. SNS je podľa jeho slov pripravená prijať aj trikrát prísnejšie pravidlá na ochranu žien, ako sú v Istanbulskom dohovore.

debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #rodina #Istanbulský dohovor