Kiska: Povinné e-schránky pre mimovládky sa posúvajú na február 2019

Organizácie z mimovládneho sektora si nemusia aktivovať elektronické schránky od mája tohto roku. Táto povinnosť sa im posúva na február 2019. Vyplýva to z novely zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska.

23.02.2018 16:37
prezident Andrej Kiska Foto: ,
Andrej Kiska.
debata (2)

Posun sa týka právnických osôb, ktoré nie sú zapísané v obchodnom registri. Ide teda najmä o organizácie z mimovládneho sektora. Dôvody na takýto posun súvisia s dvoma aktivitami.

V legislatívnom procese sa totiž nachádza zákon, ktorý má zriadiť register mimovládnych organizácií a upraviť aj jednotlivé zákony, ktorými sa riadia tak, aby bolo okrem iného možné bez problémov identifikovať ich štatutárov.

Druhou aktivitou je zapájanie registrov na register právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci a konsolidácia údajov, ktoré majú následne prispieť k bezchybovému stotožneniu štatutárov.

Pellegrini s posunom termínu pre mimovládne organizácie súhlasí

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD) s posunom termínu pre mimovládne organizácie súhlasí. Týmto posunom si však štát podľa neho len berie čas a musí nájsť v tejto veci definitívne riešenie.

Register právnických osôb je ale na tom podľa Pellegriniho každým mesiacom lepšie. V niektorých prípadoch sa v rámci týchto organizácií pravdepodobne bude musieť zaviesť dobrovoľnosť pri aktivácii e-schránok, ak v tom bude isté racio. Posun sa totiž týka napríklad aj poľovníckych združení, prevádzkovateľov lekárskych zariadení alebo malých poľnohospodárov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #novela #Andrej Kiska #podpis #mimovládky #e-schránka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy