Ak máte choré srdce, ostaňte počas mrazov radšej doma, varuje NÚSCH

Príliš nízke teploty pri takýchto rizikových pacientoch totiž zvyšujú možnosť upchatia ciev, zvyšujú krvný tlak a spôsobujú poruchy srdcového rytmu.

28.02.2018 10:29
debata (2)

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) odporúča pacientom s ochorením kardiovaskulárneho systému, aby v terajších extrémnych mrazoch nevychádzali von a zostali radšej doma. Príliš nízke teploty pri takýchto rizikových pacientoch totiž zvyšujú možnosť upchatia ciev, zvyšujú krvný tlak a spôsobujú poruchy srdcového rytmu.

„V prípade, že pacienti musia ísť von, mali by sa veľmi dobre obliecť (viacvrstvovo, tzv. cibuľový efekt), nemali by v žiadnom prípade zabudnúť na čiapku, rukavice a šál. Čiapka je základ, od hlavy je najväčšia zima a riziko zúženia ciev je veľké, čo môže spôsobiť až cievnu mozgovú príhodu,“ uviedla hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová – Lauková s tým, že je potrebné vyvarovať sa akejkoľvek zvýšenej fyzickej námahe a nezabudnúť užiť svoju pravidelnú dávku liekov.

„Takisto neodporúčame, aby pacienti s ochorením srdca a ciev v týchto extrémnych mrazoch lyžovali alebo sa venovali iným zimným športom. Z extrémneho chladu môže dôjsť až k zlyhaniu srdca,“ dodala Krajačičová – Lauková.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #srdce #zima #mrazy #NÚSCH
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy