Podľa Bránika sa Kuciak dotkol korupcie v justícii, predsedníčka Najvyššieho súdu o ničom nevie

Publicista si myslí, že stopy vrahov vedú na mafiu napojenú na jeden zo súdov.

01.03.2018 12:03 , aktualizované: 17:14
SR Veľká Mača novinár vražda TTX Foto: ,
Na snímke autá v obci Veľká Mača pri Galante, kde polícia krátko pred polnocou našla v rodinnom dome zastreleného novinára a jeho priateľku.
debata (186)

Predstava, že si pre kauzu talianskej mafie na Slovensku, známu polícii aj novinárom takmer desať rokov, niekto objedná drahú a logisticky náročnú vraždu novinára a ako bonus dopustí smrť svedka, je úplne scestná a nedáva zmysel.

V rozhovore pre portál Aktuálně.cz to uviedol publicista Radovan Bránik. Za hlavného podozrivého z vraždy novinára Jána Kuciaka považuje mafiu s väzbami na jeden zo slovenských súdov.

„Ide o manipulácie s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov na Slovensku. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov,“ uviedol Bránik, podľa ktorého je malá časť sudcov kúpená.

„Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ skonštatoval publicista.

D. Švecová: Nevie o manipulácii pri prideľovaní spisov na Najvyššom súde

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová nedisponuje informáciami o manipulácii pri prideľovaní spisov. Uviedla to v reakcii na medializované informácie, že by smrť novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky mohla súvisieť s konaním justičnej mafie, ktorá ovládla Najvyšší súd.

Ak by pani predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii s prideľovaním spisov, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní, uvádza sa v písomnom stanovisku Švecovej, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Predsedníčka súdu vysvetlila, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť. Rovnako zdôraznila, že poskytla v tejto veci orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť.

Bárdy nevie o tom, že by Kuciak na téme o korupcii na Najvyššom súde pracoval

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, kde zavraždený novinár pracoval, vysvetlil, že on ani redakcia nemá informácie o tejto veci. Dnes sa objavil rozhovor s pánom Bránikom, kde uviedol, že mám informácie o korupcii na Najvyššom súde. Nie je to pravda. Ani písmeno. Nikdy som s ním, ani s Jánom Kuciakom, ani s nikým iným o tom nehovoril, uviedol na sociálnej sieti.

Politický podiel zodpovednosti

Časové obdobie, zapojené firmy, osoby ani ďalšie subjekty z dôvodu, aby neohrozil životy svedkov a neovplyvnil vyšetrovanie, odmietol špecifikovať. „Rád by som ale podotkol, že akákoľvek ďalšia vražda, únos alebo iný násilný čin, bude mať za následok okamžité zverejnenie materiálu, ktorý celý prípad vysvetlí,“ povedal Bránik.

Vec podľa neho pred rokmi budila u politikov dojem, že ju dokážu kontrolovať a dokonca z nej profitovať, dnes si už ale žije vlastným životom a aj Fico s Kaliňákom sa autenticky boja. „Nechcem to nazývať mafiou, tá má pevnú štruktúru a väzby. Toto je trochu iný, špecifický prípad ad hoc spojenectva za účelom zisku,“ vysvetlil publicista, podľa ktorého to presahuje moc politikov a strán i finančných skupín. „Politici nesú svoj diel zodpovednosti za to, že tomu nezabránili, kým to ešte šlo,“ dodal.

Nad jeho sily

Vražda podľa neho nebola osobná. „Kuciak mal jednoducho smolu, že bol z niekoľkých vytypovaných ľudí obeťou s najmenším rizikom prekazenia a odhalenia,“ tvrdí publicista s tým, že vzbudenie obrovskej pozornosti bolo cieľom vraždy a pokusom donútiť novinárov podliehať emóciám a zneprehľadňovať situáciu. „Dostali odkaz, že hra skončila a ak nesklapnú, dopadnú zle oni aj ich blízki. Voľba je na nich,“ povedal Bránik. Kuciak podľa neho postupoval spôsobom, ktorý sa ukázal byť nad jeho sily.

Šanca na rozkrytie prípadu existuje, vyjadril sa publicista. „Materiál bude zverejnený a verím, že na jeho základe dôjde k odsúdeniu ľudí, ktorí to celé realizovali,“ do­dal.

186 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #justícia #Radovan Bránik #vražda novinára Jána Kuciaka