Súd odročil pojednávanie s exministrom Krajčim

02.03.2018 10:07, aktualizované: 13:12

Okresný súd (OS) Bratislava I v piatok odročil hlavné pojednávanie v prípade exministra vnútra Gustáva Krajčiho, ktorého polícia obvinila v prípade tzv. "zmareného referenda." Dôvodom bolo, že obhajca doručil súdu obsiahlu písomnosť, s ktorou sa súd ešte nestihol oboznámiť.

Okresný súd (OS) Bratislava I v piatok odročil hlavné pojednávanie v prípade exministra vnútra Gustáva Krajčiho, ktorého polícia obvinila v prípade tzv. „zmareného referenda.“ Dôvodom bolo, že obhajca doručil súdu obsiahlu písomnosť, s ktorou sa súd ešte nestihol oboznámiť.

Obhajca podal na súd podnet na odloženie veci. Vzhľadom na skutočnosť, že tento rozsiahly 23-stranový podnet bol doručený súdu 27. 2. a mne sa dostal do rúk akurát včera (1.3. pozn. redakcie), súd ho musí celý preskúmať, tým pádom sa dnešné konanie vykonať nemôže, uviedol sudca.

Doplnil, že podnet obsahuje aj žiadosť, aby sa súd obrátil na Súdny dvor Európskej únie na vydanie predbežného rozhodnutia. Keď súd dospeje k záveru, že podnet nie je dôvodný, vytýči nový termín pojednávania, ak dospeje k záveru, že je dôvodný, tak vytýči termín neverejného zasadnutia, na ktorom pojednávanie preruší, vysvetlil sudca.

Gustáv Krajči zodpovednosť za skutok, ktorý mu polícia dáva za vinu, necíti. Absolútne nie, povedal. Podľa neho trvá prípad už dvadsať rokov a je rád, že sa to už skončí. Myslím si, že odborníci rozhodnú tak, ako majú, odpovedal na otázku, ako sa podľa neho kauza skončí. Nemyslí si, že na lavici obžalovaných by mal sedieť aj bývalý premiér Vladimír Mečiar. Nikto by tu nemal sedieť, dodal.

Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997.

„Nakoľko sa nález Ústavného súdu SR zo dňa 31. mája, ktorý bol zverejnený v Zbierke zákonov SR, týkal aj trestnej veci Okresného súdu Bratislava I označovanej ako "zmarené referendum,“ predsedníčka Okresného súdu Bratislava I vydala opatrenie, ktorým bola predmetná trestná vec náhodným výberom za použitia technických prostriedkov pridelená novému zákonnému sudcovi Okresného súdu Bratislava I," povedal v minulosti hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#súd #referendum #mečiarizmus #Gustáv Krajči
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku