Danko chce, aby v europarlamente mali zastúpenie aj členovia národných parlamentov

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) je za posilňovanie úlohy národných parlamentov v rámci Európskej únie. Povedal to v piatok pri príležitosti stretnutia predsedov parlamentov štátov Visegrádskej štvorky (V4) v Budapešti.

02.03.2018 11:58
my sme eu, mysmeeu, danko Foto: ,
Predseda NR SR Andrej Danko.
debata (2)

Ako sa uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytli z komunikačného oddelenia Kancelárie NR SR, Danko hovoril o dôležitosti medziparlamentnej spolupráce.

Podľa neho ide o devízu, bez ktorej je akékoľvek pôsobenie národného parlamentu v EÚ z dlhodobého hľadiska nemysliteľné. „Z našej vlastnej skúsenosti dobre vieme, že tento formát pravidelne potvrdzuje svoju opodstatnenosť. Ponúka nám unikátnu platformu pre výmenu názorov, zdieľanie osvedčených postupov a zbližovanie našich stanovísk vo všetkých otázkach spoločného záujmu.

Je to užitočný prostriedok, ako priniesť pridanú hodnotu pre naše parlamenty, a to ako smerom dovnútra, tak aj smerom navonok – k našim občanom,“ povedal na rokovaní predseda NR SR Danko. Zároveň zdôraznil, že bude presadzovať, aby v Európskom parlamente mali zastúpenie aj členovia národných parlamentov.

„Aj počas nášho predsedníctva V4 sa budem usilovať o to, aby aspoň jedna komora v europarlamente bola národná. Práve my, krajiny V4, sme stredom Európy, a preto sa k Európe musíme stavať zodpovedne. Musíme sa snažiť, aby národy a štáty strednej Európy navzájom nestáli proti sebe, ale aby naďalej rozumne spolupracovali a zlepšovali kvalitu života svojich obyvateľov,“ zdôraznil.

Najbližšie predsedníctvo V4 čaká práve Slovensko. Podľa Danka máme aj na úrovni parlamentu silný záujem aktívne smerovať medziparlamentnú regionálnu spoluprácu tak, aby pôsobila ako zodpovedný a konštruktívny prvok. "Z pohľadu Slovenska ostáva skupina V4 najstabilnejšou a najefektívnejšou regionálnou platformou v strednej Európe. Mnohí „neprajníci” v minulosti predpovedali V4 postupný zánik, ale skôr opak je pravdou.

Spolupráca V4 má na Slovensku podporu naprieč prakticky celým politickým spektrom. Podľa posledných prieskumov až 63 percent občanov Slovenska vníma tento typ spolupráce ako užitočný," uvádza sa v tlačovej správe s tým, že spoločné skúsenosti, mentalita a preferencia pragmatických prístupov k riešeniu rôznych otázok medzinárodného významu dávajú dobrý dôvod na pokračovanie vzájomne výhodnej spolupráce aj do budúcnosti.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Budapešť #Europarlament #Andrej Danko #pracovná cesta #zastúpenie