Kaliňák: Smer odpovie na požiadavku strany Most-Híd

, , 04.03.2018 12:22, aktualizované: 15:55

Na jednoznačnú výzvu, ktorú sformuloval Most-Híd a jeho líder Béla Bugár v súvislosti s funkciou ministra vnútra, strana Smer jednoznačne odpovie, a to v čase, ktorý zadefinovala strana Most-Híd.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Zároveň zopakoval, že pre neho je teraz najdôležitejšie, aby sa vyšetrila dvojnásobná vražda novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Jeho partnerka v diskusii Lucia Ďuriš Nicholsonová uviedla, že minister vnútra zotrváva na svojom mieste nie preto, aby vyšetroval zločiny, ale z toho dôvodu, aby ich zahladzoval. Okrem toho povedala, že Robert Kaliňák podľa nej skončil.

Minister vnútra naopak tvrdil, že práve vláda Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bola aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, poskytla Vadalovcom milióny na vratkách z DPH. Na toto obvinenie jeho protivníčka v diskusii nereagovala.

Lucia Ďuriš Nicholsonová komentovala aj postup polície, ktorý označila za neštandardný. Spýtala sa, prečo NAKA potrebovala až 4 dni na to, aby vykonala raziu na východnom Slovensku u Talianov, ktorých v ten deň zadržala a neskôr pustila.

Poslankyňa za stranu Sloboda a solidarita tiež v diskusii uviedla, že podľa jej informácií, ktoré má od viceprezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky, neboli viceprezidenti poriadne informovaní.

Kaliňák tieto obvinenia dôrazne poprel. Rovnako tak podozrenia Ďuriš Nicholsonovej, ktoré sa týkali prítomnosti šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera na mieste činu, hoci prípad nespadá pod jeho pôsobnosť. „Bol tam zametať stopy?“ pýtala sa ministra. Ten označil jej slová za absurdné. "Urážate ľudí, ktorí na rozdiel od vás niečo pre krajinu urobili, odpovedal jej minister, pričom poukázal na to, že práve Krajmer sa venoval vyšetrovaniu podvodov talianskych podnikateľov na východe a podal aj návrh na ich obžalobu.

Kaliňák, naopak, naznačil, že za slovami Ďuriš Nicholsonovej i správaním sa SaS môže byť snaha zbaviť sa podozrenia z pomoci podozrivým talianskym podnikateľom na východnom Slovensku. Vadalovcom mali podľa Kaliňáka počas obdobia SaS vo vláde vyplatiť na eurofondoch a vratkách DPH okolo desať miliónov eur. „Nechcete pozametať stopy a odpútať pozornosť od vlastných chýb?“ pýtal sa Kaliňák.

Ďuriš Nicholsonová označila Kaliňákove vyjadrenia za typické klamstvá človeka, ktorý je zodpovedný za súčasný stav. Vy ste dopustili, že situácia dospela k vražde novinára i to, že mafia sa dostala do bezprostrednej blízkosti premiéra tejto krajiny," zdôraznila. Kaliňák pripustil, že je potrebné preveriť všetky informácie, ktoré sa objavili v materiáloch zavraždeného novinára o kontaktoch členov Smeru-SD s podozrivými podnikateľmi spájanými s talianskou mafiou.

Moderátor diskusie Martin Strižinec na záver povedal, že „túto diskusiu si budeme pamätať všetci veľmi dlho.“

SaS reaguje: Kaliňák o vratkách DPH klame

Strana Sloboda a Solidarita považuje obvinenia ministra vnútra Roberta Kaliňáka z vyplatenia vratiek na DPH talianskej mafii za bohapusté klamstvo. Ako sa uvádza vo vyhlásení strany, šíri ho politik, ktorý je súčasťou organizovaného zločinu na Slovensku a ktorý už nie je ničím iným, len politickou mŕtvolou.

Minister vnútra Robert Kaliňák v diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS povedal, že pravicová vláda, ktorej súčasťou bola aj SaS, odsúhlasila talianskym podnikateľom, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak, vratky DPH v hodnote osem miliónov eur a tiež eurofondové dotácie v hodnote 2,5 milióna eur. Poslankyňa liberálov Lucia Ďuriš Nocholsonová ho následne označila za klamára.

Matovič o nahrávke, ktorú pustil Kaliňák

Počas debaty Robert Kaliňák okrem iného pustil nahrávku, na ktorej sa mal Igor Matovič z hnutia OĽaNO údajne vyhrážať novinárovi. Podľa slov Igora Matoviča na sociálnej sieti facebook išlo o „samozvaného kandidáta na prezidenta Martina Daňa,“ ktorý do Matoviča podľa jeho slov dobiedzal.

Gašpar o neinformovaní viceprezidentov PZ

Prezident Policajného zboru (PZ) Tibor Gašpar považuje nehorázne klamstvá Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktoré odzneli v nedeľnej relácii na RTVS, za politický hyenizmus a dôrazne sa voči nim ohradzuje, informovalo oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia PZ.

„Žiadny príkaz neinformovať viceprezidentov PZ v prípade dvojnásobnej vraždy (novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej) nevydal a tvrdenia pani poslankyne sú absolútne nepravdivé a majú za cieľ opäť len zavádzať verejnosť,“ uvádza sa v stanovisku, podľa ktorého sú v rade mnohých klamstiev z posledných dní o činnosti polície na tomto prípade, ktorých cieľom je vyvolať nedôveru v činnosť polície, pošpiniť osobu prezidenta PZ, ako aj zatiahnuť osobu prezidenta PZ do politického súboja.

#vražda novinára Jána Kuciaka #Robert Kaliňák #Most-Híd #vládna kríza 2018
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

33,9
Srdce farebné gerbery

Srdce farebné gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk