Fico: Kiska sa pridal k opozícii. Politické konzekvencie až po vyšetrení vraždy

Prezident Andrej Kiska sa volaním po rekonštrukcii vlády pridal na stranu opozície, ktorá volá po prevrate, povedal predseda vlády Robert Fico v reakcii na vystúpenie prezidenta.

04.03.2018 18:18, aktualizované: 20:29
plitika premiér Fico vyhlásenie Istanbulský... Foto: ,
Predseda vlády Robert Fico.
743

Prezident podľa Fica nemá v otázke prípadnej rekonštrukcie vlády žiadne slovo. Predčasné voľby by podľa neho boli popretím výsledkov demokratických parlamentných volieb.

„Prezident prečítal vyhlásenie, ktoré zjavne nebolo napísané na Slovensku. Má rukopis ľudí, ktorí absolútne nepoznajú ústavnoprávne tradície a pravidlá na Slovensku, a sledujú úplne iné ciele, ako je stabilita našej krajiny," povedal Fico.

„Ak má dôjsť k zmenám vo vláde, budú výsledkom dohody koaličných partnerov a v tomto procese Ústava Slovenskej republiky nevidí žiadnu úlohu prezidenta Slovenskej republiky,“ povedal Fico.

Fico zdôraznil, že na predčasné voľby je potrebných minimálne 90 hlasov poslancov.

„Nebudeme tancovať na hrobe dvoch mladých ľudí,“ dodal premiér s tým, že cieľom je vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Fico v RTVS: Politické konzekvencie? Až po vyšetrení vraždy

Akékoľvek politické konzekvencie môžeme vyvodzovať, až keď budeme poznať podstatu brutálneho činu – vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Premiér Robert Fico to dnes povedal počas svojho špeciálneho vystúpenia v RTVS. Zároveň povedal, že akékoľvek spochybňovanie výkonu ministerstva vnútra a vyšetrovateľov neprispieva k pokojnej práci zainteresovaných zložiek.

Okrem toho Fico informoval, že Slovensko na vyriešení vraždy spolupracuje aj s expertmi americkej FBI, britského Scotland Yardu, českými a talianskými partnermi aj Europolom. Fico sa tiež obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, aby využil všetky svoje kompetencie na kontrolu policajného vyšetrovania. Zopakoval aj svoje predchádzajúce vyjadrenia, že vyšetrenie vraždy je priorita, ak sa potvrdí, že vraždy súvisela s Kuciakovou prácou, bude to útok na demokratické piliere štátu.

Dodal, že Slovensko už v minulosti ukázalo, že sa vie vyrovnať s kritickými situáciami. „Je to skúška, ktorá naplno odhalí vnútornú silu štátu, jeho vyšetrovacích orgánov, politikov, ako aj verejnosti, nedať šancu uniknúť tým, ktorí tento čin spáchali," povedal Fico s tým, že je presvedčený, že Slovensko túto skúšku naplno zvládne. Na záver príhovoru vyzval na zjednotenie sa.

Vystúpenie Roberta Fica v RTVS

Vážení spoluobčania,
tragédia, ktorá sa udiala pred týždňom, zasiahla dramaticky vedomie slovenskej, ako aj medzinárodnej verejnosti. Aj preto mi na úvod dovoľte opakovane vysloviť úprimnú sústrasť smútiacej rodine.

Slovenská republika, ktorá svojimi demokratickými štandardmi a úrovňou slobody bola a je zaraďovaná medzi vyspelé demokracie, stojí v týchto dňoch pred vyriešením zásadnej úlohy. Je ňou odhalenie brutálneho činu spáchaného na dvoch mladých ľuďoch. Je to skúška, ktorá naplno odhalí vnútornú silu štátu, jeho vyšetrovacích orgánov, politikov, ako aj verejnosti nedať šancu uniknúť tým, ktorí tento čin spáchali.

Vždy som šokovaný, ak dôjde k strate akéhokoľvek ľudského života. Ide o emóciu, ktorú zažíva bytostne každý z nás, a ktorá v nás zanecháva emocionálnu stopu. O to viac som však šokovaný, ak ide o dvoch mladých ľudí.

Slovenská verejnosť určite vie, že vyšetrovacie orgány pracujú s viacerými variantmi tohto trestného činu. Ak sa potvrdí, že Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová zomreli v súvislosti s novinárskou prácou, považujem to jednoznačne za útok na demokratické piliere štátu.

Vyšetrenie tohto prípadu je jednoznačnou prioritou, pretože odhalením páchateľov hráme o budúcnosť tejto krajiny. Republiky, ktorá je slobodná a nikto si v nej nemôže dovoliť násilne útočiť na jednu zo základných slobôd, a tou je sloboda slova. Vyšetrenie tohto zločinu je prvoradou úlohou, pretože tým ukážeme občanom silu štátu, ktorý takéto činy nikdy nebude tolerovať. Akékoľvek politické konzekvencie môžeme vyvodzovať, až keď budeme poznať podstatu tohto brutálneho činu.

Chcem slovenskú verejnosť informovať, že ide o najmasívnejšie vyšetrovanie v dejinách moderného Slovenska. Jednotlivé vyšetrovacie zložky intenzívne pracujú vo dne, v noci na získavaní dôkazov, aby sa časový náskok vykonávateľov vraždy znížil. Je v našom záujme zabezpečiť transparentné vyšetrovanie, aby nikto nemal žiadne pochybnosti o tom, že vrahov a objednávateľov tejto vraždy chceme chytiť a potrestať. Ako predseda vlády si totiž uvedomujem, že v hre je dôvera verejnosti k štátu a k jeho štátnym inštitúciám. Z tohto dôvodu slovenská polícia spolupracuje s expertmi americkej FBI, britského Scotland Yardu, českými a talianskymi partnermi, ale aj s ?Europolom. Tu chceme jednoznačne deklarovať, že sme pripravení prijať každú relevantnú ponuku na spoluprácu.

Z tejto pozície sa obraciam s prosbou aj na generálneho prokurátora, aby využil všetky systémové kompetencie na kontrolu policajného vyšetrovania. Akékoľvek spochybňovanie výkonu ministerstva vnútra a vyšetrovateľov neprispieva k pokojnej práci zainteresovaných zložiek. Ak môže prokuratúra v tejto oblasti urobiť opatrenia, je potrebné ich uvítať ako ďalší pozitívny krok.

Budovanie štátu, jeho inštitúcii a spätnej dôvery k nim je dôležitý proces. Slovenská republika vo svojich moderných dejinách už neraz ukázala, že sa vie vyrovnať s kritickými situáciami a nájsť z nich pozitívnu cestu von. To nás robilo silnejších a sebavedomejších. Pred jednou takou skúškou dnes stojíme a som presvedčený, že ju zvládneme. Preto ma z hľadiska budovania štátu mrzí, že existujú politické hlasy, ktoré úzke mocenské ciele stavajú nad snahu vysporiadať sa s páchateľmi. Oni už páchateľa nehľadajú, oni ho už majú. A bez ohľadu na vyšetrovaciu realitu pracujú s negatívnou emóciou. Negativizmus však v tejto ťažkej chvíli krajine určite nepomôže.

Vážení spoluobčania,
využime najbližšie dni na zjednotenie sa a vytvorenie atmosféry, ktorá prispeje k vyšetreniu tohto ohavného zločinu. Je na každom z nás, aby sme ukázali zodpovednosť za osud krajiny a potvrdili, že Slovensko je štandardnou demokratickou krajinou, ktorá vie potrestať akýkoľvek útok na piliere jej štátnosti a slobody.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
743 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #vražda novinára Jána Kuciaka #vládna kríza 2018