V koalícii to škrípe. Most nemá od Smeru žiadnu odpoveď k téme Kaliňák

Lucia Žitňanská pre RTVS uviedla, že Most-Híd doteraz nedostal od koaličného partnera zo Smeru žiadnu odpoveď na požiadavku na odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

05.03.2018 12:45
MOST-HÍD, bugar, žitňanská Foto: ,
Podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská a predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
debata (101)

Lucia Žitňanská kritizovala aj vyhlásenie premiéra o štátnom prevrate. Podľa nej konšpirácie neprispievajú k vyriešeniu tejto situácie. Informuje o tom RTVS na svojom facebookovom profile.

Ministerka Žitňanská v sobotu uviedla, že slová ministra Kaliňáka ju už nezaujímajú. Uviedla to v reakcii na jeho vyjadrenie, že nateraz nemieni svoju funkciu opustiť. Podľa Mosta-Híd by mal.

„Mňa osobne už slová ministra Kaliňáka nezaujímajú. Strana Most-Híd svoje stanovisko povedala a v sobotu aj zvolala republikovú radu, ktorá sa bude konať 12. marca. Dovtedy v priebehu budúceho týždňa prebehnú stretnutia okresných organizácií strany, aby sme následne na republikovej rade mohli robiť rozhodnutia,“ povedal Žitňanská.

Republiková rada Mostu-Híd by mala v najbližších dňoch rozhodovať o tom, či strana zostane v koalícii, alebo ju opustí. „Aj táto otázka bude na stole,“ uviedol minister životného prostredia a podpredseda Mosta-Híd László Sólymos. Pripomenul, že Most-Híd už svoj postoj povedal. „Povedali sme, že Smer by to mal riešiť, ale nerieši a tak zvolávame republikovú radu a tam rozhodneme, čo ďalej,“ doplnil.

Zvolanie republikovej rady je reakciou na vyjadrenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka v sobotnej diskusii RTVS Sobotné dialógy. Kaliňák tam povedal, že sa nechystá odstúpiť z funkcie a chce všetky sily venovať tomu, aby polícia bola schopná v spolupráci s prokuratúrou objasniť vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Most-Híd tento týždeň po rokovaní predsedníctva povedal, že Kaliňák by mal odstúpiť, ale konať musí Smer. Predseda Béla Bugár tiež avizoval, že podľa toho, ako sa Smer rozhodne, Most-Híd zaujme stanovisko. Bugár si však nemyslí, že by bolo potrebné obetovať vládu ako celok.

Klub Mosta-Híd a koalíciu pre súčasnú situáciu okolo vraždy a podozrení na prepojenia politikov na taliansku mafiu opustil poslanec Igor Janckulík. Z Úradu vlády odchádza šéf kancelárie premiéra Roberta Fica (Smer) Roman Šipoš. Svoje pozície na úrade vlády opustili do vyšetrenia vraždy aj Mária Trošková a Viliam Jasaň, o ktorých písal vo svojom článku zavraždený novinár v súvislosti s talianskou mafiou.

101 debata chyba
Viac na túto tému: #Most-Híd #Smer #Robert Kaliňák #Lucia Žitňanská #vládna kríza 2018